Nagroda "Filar Powiatu Tczewskiego" dla Harcerskiej Orkiestry Dętej • 25.08.2017

filar powiatu.jpg

Dnia 24 sierpnia w Pelplinie odbyły się obchody Święta Powiatu Tczewskiego, podczas których Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki otrzymała kolejną już w tym roku nagrodę.

Tym razem była to Nagroda Starosty Tczewskiego „ Filar Powiatu Tczewskiego”. Nagroda ta ma na celu uhonorowanie osób/instytucji, wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Tczewskiego.

Jak powiedział Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski: „Chciałbym podziękować wszystkim i każdemu z osobna. Gdyby zebrać tu wszystkich związanych z orkiestrą, to byłoby to kilkaset osób”.

Nagrodę odebrała dyrygent Magdalena Kubicka – Netka oraz Aleksandra Netka i Daria Piankowska – uczestniczki orkiestry.

 

Harcerska Orkiestra Dęta

Istnieje od 1947 roku. Wychowało się w niej i zaraziło muzyczną pasją kilka pokoleń tczewian. Obecnie w skład HOD wchodzi około 60 młodych muzyków, w większości są to uczniowie, ale także studenci i dorośli, którzy są związani z zespołem od dziecka. Niewątpliwym sukcesem Orkiestry jest zapoczątkowanie kariery wielu późniejszych muzyków zawodowych.

Zespół ma charakter tzw. concert band czyli koncertowej orkiestry dętej z sekcją perkusji oraz basem strunowym. W swoim repertuarze posiada: muzykę filmową, aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej (gospel, jazz, rock, pop), transkrypcje muzyki poważnej, muzykę religijną oraz oryginalne kompozycje przeznaczone na orkiestrę dętą. Oprócz koncertów estradowych zespół występuje w paradach marszowych, a także bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych i harcerskich.

W bogatej historii HOD, z którą można się zapoznać na stronie www.orkiestra.tczew.pl, szczególne miejsce zajmują: uzyskanie w 1987 roku tytułu Reprezentacyjnej Orkiestry ZHP oraz uczestnictwo w oprawie muzycznej mszy św. koncelebrowanej przez papieża Jana Pawła II 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie. Orkiestra dokonywała nagrań dla radia i telewizji. W dorobku ma płyty „Radosna strona życia” oraz „Choral&Rock”.

Do najważniejszych osiągnięć HOD w ostatnich latach należą m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu w konkursie „Nadęty Chopin” w 2010 roku, I nagroda w Pomorskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu w 2012 roku, I nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2015 roku, nagroda „Kociewskie Pióro 2015” w dziedzinie Animacja kultury, I nagroda w III Nadbałtyckim Festiwalu Orkiestr w Gniewinie w 2016 roku,Koncerty podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni  w  2015 i 2016 roku, Koncert z Gwiazdą – Jackiem Wójcickim w 2016 roku, Koncert Trzech Króli z udziałem Mieczysława Szcześniaka, Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Wójcickiego w 2017 roku, transmitowany na żywo przez Radio Gdańsk.

Dyrygentką HOD jest Magdalena Kubicka-Netka, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Batutę przejęła w 2002 roku od swojego ojca Jerzego Kubickiego, który zespół prowadził przez 44 lata. Komendantem Szczepu Harcerskiego HOD jest hm. Norbert Jatkowski. Zespół działa w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Źródło: portal tcz.pl / Foto: portal tcz.pl

Zobacz także

Harcerska Orkiestra Dęta na czele przemarszu podczas Jubileuszu 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP

14.09.2020 - W niedzielę 13 września druhny i druhowie przeszli ulicami Gdańska w uroczystym marszu z okazji 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP, na którego czele szła Harcerska Orkiestra Dęta....więcej »

Medal "Pro Domo Trsoviensi" dla Magdaleny Kubickiej-Netki

31.01.2019 - Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. ...więcej »

Grand Prix dla Harcerskiej Orkiestry Dętej

11.12.2018 - Dnia 9 grudnia 2018 w Wąbrzeźnie odbył się X Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Dętych. ...więcej »