Nowy sezon Poranków Filmowych dla dzieci • 09.09.2020

wiking tappi cz.3.jpg

Zapraszamy na Poranki Filmowe! Ruszamy z nowymi propozycjami dla najmłodszych widzów.

 

W programie poranków znalazły się filmy zarówno dla przedszkolaków, jak i dla dzieci w wieku szkolnym. Będzie można obejrzeć najciekawsze dziecięce kino skandynawskie, a także zrealizowane w Polsce przygody Wikinga Tappiego.

Program Poranków to filmy animowane i filmy aktorskie, w nowym sezonie nie zabraknie bohaterów, których znacie z książek i seansów kinowych, jak np. Lassego i Maję oraz Pettsona i Findusa, którzy rozpoczną cały cykl filmem pt. „Pettson i Findus wielka wyprowadzka”. 

 

UWAGA - Wydarzenia realizowane będą w bezpiecznej wersji pandemicznej i rygorze sanitarnym.

 

  

Wrzesień

Poranek Filmowy – projekcja filmu  „Pettson i Findus wielka wyprowadzka”

27 września 2020 godz.11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka, reżyseria: Ali Samadi Ahadi, 2018 Niemcy, czas: 81’

Mały kot Findus zaczyna dorastać i wszystko się zmienia. Początkowo chce tylko większego łóżka, ale wkrótce potem wpada na pomysł wyprowadzki od swojego opiekuna Pettsona!

Kiedy pewnego poranka okazuje się, że kot Findus przestaje mieścić się w swoim łóżku, jego opiekun Pettson natychmiast zabiera się do budowania nowego miejsca do spania w odpowiednim rozmiarze. Okazuje się jednak, że to dopiero początek zmian… Findus dorasta, a kiedy ktoś dorasta, zmienia się wszystko. Nieokrzesany kot chce być samodzielny i coraz częściej spiera się ze swoim opiekunem Z czasem nowe łóżko przestaje mu wystarczać. Findus pragnie więcej własnej przestrzeni i… chce się wyprowadzić! Czy para przyjaciół będzie potrafiła znaleźć kompromis w tej sytuacji?

 

 

Październik

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Halvdan - prawie Wiking”

25 października 2020 godz.11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

„Halvdan – prawie wiking” (tyt. oryg. „Halvdan Viking”) reżyseria: Gustaf Åkerblom, Szwecja, 2018

kategoria wiekowa 6+

Dwa światy. Jedna przyjaźń. Wielka przygoda! Kiedy dwa zwaśnione rody walczą o władzę, jedyną nadzieją na rozejm staje się młody Halvdan. Czy tajemnicza Meia pomoże mu odnaleźć zaginiony topór, symbol siły wikingów?

Ciekawski Halvdan, wbrew zaleceniom starszych, zapuszcza się w nieznane tereny i właśnie tam spotyka niezwykłą Meię, córkę króla wrogiej wioski. Mimo absolutnego zakazu bratania się z przeciwnikiem, szybko zostają przyjaciółmi i zaczynają rozumieć, że trwający konflikt nikomu nie służy. Czy uda się pogodzić upartych władców? I co z tym wszystkim ma wspólnego tajny język, zaginiony topór i góry psującego się jedzenia?

Bohaterowie znanych i uwielbianych książek Martina Widmarka po raz pierwszy na ekranach kin w całej Polsce!

 

 

Listopad

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Klara Muu!”

15 listopada 2020 godz. 11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

"Klara Muu!" Norwegia 2018, reżyseria: L. I. Osvoll,

kategoria wiekowa: 5+

Klara – młoda i bardzo ambitna krowa – chce być gwiazdą! Marzy o sławie i karierze piosenkarki, chce pójść w ślady taty – gwiazdy rocka, którego od dawna nie widziała. Niestety, Klara nie ma szczęścia w konkursach talentów… Kiedy po kolejnym nieudanym występie zrezygnowana wraca do domu, znajduje list z zaproszeniem na Bydlęce Wzgórze. Krówka bez zastanowienia wyrusza w podróż na wieś, by spotkać się z ojcem. Wychowaną w mieście Klarę czeka tam wiele wyzwań, a najważniejszym okaże się ocalenie farmy taty przed chciwym biznesmenem. Bohaterka zdobędzie nowych przyjaciół, będzie musiała wykazać się nie lada pomysłowością, a przy tym odkryje w sobie talenty, o jakich nie miała pojęcia! O Klarze zrobi się głośno, ale z zupełnie innego powodu, sława może przecież przejawić się na wiele różnych sposobów.

 

 

Grudzień

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Filonek Bezogonek”

13 grudnia 2020 godz.11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

„Filonek Bezogonek” (tyt. oryg. „Pelle Svanslös”) reżyseria: Christian Ryltenius, Szwecja, 2020

kategoria wiekowa 4+

To adaptacja serii książek szwedzkiego klasyka Gösty Knutssona. Choć postać sympatycznego kociaka powstała prawie 80 lat temu, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Filonek to pełna przygód i wzbogacona piosenkami historia o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy.

 

Styczeń

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Pettson i Findus - mały kłopot, wielka przyjaźń”

17 stycznia 2020 godz.11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

"Pettson i Findus – mały kłopot, wielka przyjaźń" Reżyseria: Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2014

kategoria wiekowa 4+

 

Przyjaźń człowieka z kotem nikogo nie dziwi. A co, jeśli ten kot mówi? A do tego jest bardzo ciekawski i dowcipny? Taki właśnie jest Findus, pupil który trafia pod opiekę cichego Pettsona. Poznajcie tę nietypową parę przyjaciół i ich zabawne przygody!

Tytułowy Pettson to sympatyczny staruszek mieszkający w drewnianym domku na skandynawskiej prowincji, gdzie czas wypełniają mu codzienne zajęcia: łowienie ryb, zajmowanie się kurami i krowami. Żyje spokojnie, ale czuje się nieco samotnie. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia dostaje od swojej sąsiadki kota. Nie jest to jednak zwyczajne zwierzę. Nie dość, że kocur nieustannie biega i skacze, to jeszcze… nosi zielone ogrodniczki i mówi! Dzięki tej znajomości staruszek odżywa, a jego dom wypełnia się gwarem i śmiechem. Pettsona i Findusa czekają wyzwania, a ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę. Ten uroczy obraz więzi człowieka ze zwierzęciem został zrealizowany w mieszanej technice – to film aktorski z elementami animacji.

 

Luty

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”

21 lutego 2020 godz. 11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” (tyt. oryg. „LasseMajas detektivbyrå - Tågrånarens hemlighet”) reżyseria: Moa Gammel, Szwecja, 2020

kategoria wiekowa 6+

Na tę premierę czekaliśmy chyba wszyscy! Najnowszy film o brawurowych detektywach, oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka, wreszcie na polskich ekranach.

Tym razem do odnalezienia jest fortuna skradziona z pędzącego pociągu. Listę podejrzanych otwiera znany policji uciekinier z więzienia. Niespodziewanie pojawia się jednak ktoś, kto twierdzi, że ów poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!

  

Marzec

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Wiking Tappi cz.1”

21 marca 2020 godz. 11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

kategoria wiekowa 4+

Zestaw 1:

Odc. 1 - Odcinek pilot - ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI, reż. A. P. Morawski, 2018

Zima idzie” - szepcze figlarny wiatr. To ostatnia chwila by uzupełnić zapasy. Tappi i Chichotek wyruszają do lasu, by uzbierać jak najwięcej smakowitości na nadchodzący mroźny czas. Dzięki pomocy przyjaciół: wiewiórki Śmigaczki, misia Brzuchacza oraz kupca Pasibrzucha bohaterowie wypełniają worek po brzegi. W podzięce Tappi postanawia zaśpiewać piosenkę. Jednak donośne dźwięki, zamiast umilić wszystkim czas, płoszą leśne zwierzęta i... przyciągają wygłodniałego trolla Gburka, który zamiast zbierać woli zabierać zapasy. Przed Tappim i Chichotkiem ciężkie zadanie. Jak powstrzymać głodomora i przekonać go, że postępuje źle?

Odc. 2 - PRZEOGROMNY KŁOPOT, reż. A. P. Morawski, 2019

W tym odcinku wiking Tappi wspomina jak poznał Chichotka. Panowała wtedy zroga zima, a o tej porze w górach jest niebezpiecznie. Nasi bohaterowie będą musieli zmierzyć się z przeogromnym, groźnym lodowym olbrzymem.

Odc. 3 - MAGICZNA KOŁYSKA, reż. A. P. Morawski, 2019

Tappi i renifer Chichotek spotykają Pasibrzucha – wesołego handlarza, który wiezie cenne towary. Niestety po drodze smok kradnie mu magiczną kołyskę, pozwalającą dziecku usnąć. Czy przyjaciołom uda się ją odzyskać?

Odc. 4 - OPOWIEŚĆ GAWĘDZIARZA, reż. T. Moult – Milewska, 2018

Do Szepczącego lasu przybywa od dawna oczekiwany gość – Gawędziarz. To postać nietuzinkowa, znająca mnóstwo historii i anegdot. Dlatego nie bez powodu na jego występ przybywają niemal wszyscy mieszkańcy z okolicy, łącznie z Tappim i Chichotkiem. Niestety, szybko okazuje się, że gość nie jest tym za kogo się podaje. Zamiast pięknych opowieści o mieszkańcach innych krain, zaczyna obrażać i skłócać wszystkich dookoła. Szybko wychodzi na jaw, że ma w tym swój niecny cel.

Odc. 5 - AWANTURA Z WODNIKAMI, reż. M. Kur, 2019

Tappiemu psuje się siekierka, a w chatce brakuje już drewna na opał by przetrwać srogą zimę. Niespodziewanie spotyka Sigurda – kowala potrafiącego wykuwać niezwykłe przedmioty. Niestety jego magiczny młot został skradziony przez złośliwe Torlle, które planują użyć go by nękać wodniki zamieszkujące pobliskie jezioro. Tappi wraz z chichotkiem postanawiają pomóc Sigurdowi go odzyskać…

  

Kwiecień

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Wiking Tappi cz.2”

18 kwietnia 2020 godz. 11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

kategoria wiekowa 4+

Odc. 6 - PODSTĘP JARLA SURKOLA, reż. M. Cholerek, 2019

Tappi dowiaduje się od Paplaka, że mały skrzat jest w potrzebie. Jak opowiada zły wojownik Jarl Surkol okradł jego wioskę, a także uwięził Sigurda – przyjaciela Tappiego. Surkol zmusza Jarla by wykuł dla niego magiczną zbroję, która czyni go niepokonaną. Tappi interweniuje ale niestety zostaje złapany. Surkol chcąc wypróbować zbroję proponuje by Tappi zmierzył się z nim w trzech konkurencjach. Jeśli Wiking wygra, wojownik wypuści wszystkich których uwięził. Jeśli stanie się przeciwnie, Tappi zostanie jego wojownikiem.

 

Odc. 7 - CZARY WIEDŹMY SKRZYPICHY, reż. A. P. Morawski, 2019

Pasibrzuch prosi Tappiego by odwiedził wioskę Przytupkę i sprowadził mu trochę miodu. Do zapłaty Wiking dostaje worek bursztynów. Grupa rozbójników chce okraść Tappiego jednak ponieważ boją się mu sprostać proszą o pomoc Skrzypichę – straszliwą czarownicę mieszkającą w puszczy. Rozbójnicy wspólnie z czarownicą szykują zasadzkę na Tappiego w wąwozie. Niechcący budzą jednak smoka Żarbucha…  

 

Odc. 8 -OBROŃCY WIOSKI DĘBINKI, reż. M. Kur, 2019

Tappi, Chichotek i Paplak udają się w góry by podziwiać gwiazdy. Spotykają małą skrzatkę, która ucieka przed nadchodzącym Węchaczem – legendarnym złowieszczym wilkiem, który niszczy wszystko na swojej drodze. Wraz z pomocą myśliwego Hasde, Tappi i przyjaciele postanawiają ocalić pobliską wieś przed nadejściem Węchacza.

 

Odc. 9 - W OBRONIE PRZEZ ŚNIEŻYCĄ, reż. E. Borysewicz, 2018

Szepczący Las wiosną odwiedzają czasem nieproszeni goście – złośliwe chmury. Tappi posyła Paplaka po magiczny przedmiot, który ma obronić Szepczący Las przed nadchodzącą śnieżycą. Paplak zostaje napadnięty, a przesyłka skradziona. Tappi, Chichotek i Paplak wyruszają na wyspę Batochlasta, żeby odzyskać skradziony przedmiot. Nie mają jednak zbyt wiele czasu, lada chwila rozpęta się śnieżyca..

  

Maj

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Wiking Tappi cz.3”

16 maja 2020 godz.11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

kategoria wiekowa 4+

 

Odc. 10 - BITWA O SZEPCZĄCY LAS, reż. Marcin Podolec, Kacper Zamarło, 2018

Szepczący Las jest w wielkim niebezpieczeństwie! Nadciąga armia goblinów, której towarzyszy czarownica. Tappi i inni mieszkańcy lasu szykują się do obrony. A najlepszą bronią nie jest siła, lecz… spryt!

 

Odc. 11 - KIEPSKI PORANEK OLBRZYMA GRZMOCICHA, reż. Ł. Kacprowicz, 2018

Pewnego dnia podczas porannego spaceru Tappi z Chichotkiem spotykają wpadających znienacka do rzeki Gburka i Pasibrzucha. Zaskoczeni wyciągają ich z wody i dowiadują się, że przyczyną porannego lotu był wzburzony Olbrzym Grzmocich. Jak się o kazuje stracił on swoją magiczną misę. Tappi iChichotek czym prędzej muszą odzyskać zaginiony przedmiot, ponieważ Grzmocich ze smutku zaczął niszczyć góry, co ostatecznie może wywołać lawinę, która zniszczy cały Szepczący Las.

 

Odc. 12 - LEŚNA PUŁAPKA, reż. M. Graj, 2019

Ach, te gobliny! Znowu rozrabiają! Tym razem zawłaszczyły kawałek lasu i każą sobie płacić za wstęp! Żądają od Tappiego tortu, który niesie swojej babci. Czy wikingowi i reniferowi Chichotkowki uda się wyjść z tarapatów cało?

 

Odc. 13 - TALENTY TAPPIEGO, reż. T. Moult – Milewska, 2019

Tappi i Chichotek wędrują po Szepczącym Lesie kiedy Paplak informuje ich, że w karczmie Bollego zaczyna się konkurs na najlepszą bajkę. Przyjaciele spieszą się na konkurs i postanawiają wrócić skrótem. Po drodze spotyka ich przeszkoda: muszą przejść przez most, którego pilnuje strażnik – troll Chrapak. Ten żąda, aby podróżni go rozbawili, ale nic go w pełni nie zadowala!  Jak poradzą sobie Tappi i Chichotek?

 

Czerwiec

Poranek Filmowy – projekcja filmu „Ella Bella Bingo”

13 czerwca 2020 godz. 11.00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 10 zł

 

„Ella Bella Bingo” (tyt. oryg. „Elleville Elfrid”, reż. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia, 2020)

kategoria wiekowa 4+

To opowieść o przygodach przebojowej 5-latki Elli i jej najlepszego przyjaciela Henry'ego.

Kiedy Ella postanawia zorganizować lokalny konkurs talentów, znajduje mnóstwo chętnych, a sama chce zaprezentować magiczne sztuczki w duecie z Henrym. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się Johnny, który ma mnóstwo gadżetów, w tym fantastyczny rower, więc od razu wzbudza zainteresowanie pozostałych dzieci. Czy przyjaźń Elli i Henry’ego przetrwa tę poważną próbę?

 

 

 

Zobacz także

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2021/2022 - zapisz swoją klasę!

23.09.2021 - Drodzy Nauczyciele, od 17 maja będzie można zgłosić się do kolejnej edycji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej....więcej »

Zapisy na warsztaty

15.08.2021 - Od 16 sierpnia ruszają zapisy na warsztaty edukacji artystycznej w CKiS!!!...więcej »