Nadanie pracowni filmowej imienia Janusza Kortasa • 20.01.2017, 18:00

IMG_0114.JPG

Serdecznie zapraszamy wszystkich przyjaciół i znajomych Janusza Kortasa, twórcy tczewskiego DKF na uroczystość nadania jego imienia naszej pracowni filmowej.

Program uroczystości:

godz. 18.00 sala widowiskowa CKiS

  • Prezentacja filmu o Januszu Kortasie
  • Kilka słów od osób współpracujących z J. Kortasem (Konrad Lenkiewicz DKF Olsztyn, Andrzej Steindel DKF Nowy Sącz, Wiesława Dolina – Niżyńska)
  • Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
  • Głos oddany rodzinie Pana Janusza Kortasa
  • Otwarcie wystawy prac uczestników warsztatów plastycznych poświęconej Januszowi Kortasowi
  • Słodki filmowy poczęstunek

 

Janusz Kortas

Z wykształcenia i zawodu meliorant, był oddanym miłośnikiem i animatorem kultury, zwłaszcza filmowej. Pracę zawodową z powodzeniem łączył z pasją społecznikowską w najlepszym tego słowa znaczeniu.

W latach 1970-2005 (do likwidacji jedynego kina w mieście) prowadził w Tczewie DKF Sugestia, w 2007 założył DKF Sokół w Starogardzie Gdańskim. W swoich klubach gościł wybitnych twórców polskiego kina, m.in. Agnieszkę Holland, Wojciecha Marczewskiego, Kazimierza Kutza, Franciszka Pieczkę, Piotra Fronczewskiego, Magdalenę i Piotra Łazarkiewiczów, Janusza Kidawę-Błońskiego, Jacka Bromskiego, Roberta Glińskiego, Jana Jakuba Kolskiego i wielu, wielu innych.

Prowadził kursy wiedzy o filmie. Organizował liczne przeglądy, konkursy i kursy, a także bale filmowe. Przez ponad ćwierć wieku sprowadzał do Tczewa repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wcześniej w Gdańsku), w którym uczestniczył od samego początku istnienia.

Działał nie tylko lokalnie. Angażował się w działalność Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych zarówno w czasach jej największej świetności, ale także w czasach największego kryzysu. Przez 31 lat nieprzerwanie zasiadał we władzach Federacji jako: członek Rady (1978-1990), sekretarz Komisji Rewizyjnej (1990-1993) i przewodniczący Komisji Rewizyjnej (1993-2009). Na Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Federacji w 2009 roku zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, choć był murowanym kandydatem.

Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Za zasługi dla Tczewa i regionu nagrodzono go m. in. medalem "Pro Domo Trsoviensi" i wyróżnieniem starosty tczewskiego - nagrodą "Samburii". Odznaczony również medalem „Zasłużony Kulturze  Gloria Artis” w 2010 roku.