XVI Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego – 12-22 listopada 2024 r. • 04.11.2024
Drodzy miłośnicy i sympatycy Kociewia! Zbliża się Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego, to wydarzenie ma na celu promowanie i upamiętnienie bogatego dziedzictwa kociewskiej kultury.
Festiwal, dedykowany wybitnemu twórcy i popularyzatorowi Kociewia, Romanowi Landowskiemu, obejmuje 6 kategorii konkursowych: recytacje poezji i prozy, prezentacje sceniczne, juwenilia literackie, prace plastyczne, prace fotograficzne, utwory wokalne, skierowanych do uczestników w różnym wieku. To niepowtarzalna okazja, by pokazać swoje talenty i przyczynić się do rozwoju kociewskiej kultury.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego, szczególnie młodych twórców, do wzięcia udziału w konkursach i zaprezentowania swojej twórczości inspirowanej pięknem i tradycją Kociewia. Niech ten festiwal będzie świętem kreatywności i hołdem dla naszego dziedzictwa!
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej – główny organizator wraz z tczewskimi placówkami kultury: Miejską Biblioteką Publiczną, Fabryką Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim zapewniają wszystkim uczestnikom upominki oraz nagrody dla laureatów i wyróżnionych!
Czekamy na Wasze zgłoszenia i życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!
Roman Landowski
Pisarz, publicysta, regionalista, członek Związku Literatów Polskich. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie, później w Czarnej Wodzie. Zmarł 22 sierpnia 2007 roku. Z wykształcenia bibliotekarz. Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem,wydawcą. Wcześniej pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. W latach 1964-1976 prowadził założony przez siebie teatr poezji i publicystyki – Scena Literacka
„Propozycje”. Od 1985 do 2007 roku kierował Kociewskim Kantorem Edytorskim, w którym redagował m.in. „Kociewski Magazyn Regionalny”, był również redaktorem w Wydawnictwie „Bernardinum”.
Debiutował w 1958 roku utworami poetyckimi na antenie Gdańskiej Rozgłośni Polskiego Radia, a także na łamach prasy. Spośród wydanych ponad dwudziestu publikacji książkowych większość dotyczy rodzinnego Pomorza i Kociewia. W ostatnich latach życia opublikował dwie powieści „Powrót do miejsc pamiętanych” i „Cierpki smak rajskiego jabłka”oraz „Nowy bedeker kociewski”, za który w 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę honorową przyznawaną na Kociewiu – medal Chwalba Grzymisława.
Za całokształt swojej działalności otrzymał szereg nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury, medal Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi. Władze samorządowe uhonorowały go medalem Pro Domo Trsoviensi, wyróżnieniem Tczewianin Roku 2000, a w 2002 roku tytułem Honorowy ObywatelMiasta Tczewa.
Pliki do pobrania
Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Zobacz także
Planszówki w CKiS
03.01.2023 - ...więcej »