15. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata • 12.02.2022, 16:00

Grand OFF.jpg

Zapraszamy na 15. GRAND OFF. Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata, już po raz dziewiąty będziemy gościć festiwal w Tczewie.

Będziecie mogli obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne z całego świata. Zapraszamy na projekcje filmów nagrodzonych w kategoriach scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja i film polski. O wyborze najlepszych filmów decyduje międzynarodowa Kapituła składająca się z 80 osób: teoretyków filmu, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów.

Wszystkie nagrodzone w grudniu 2021r. filmy będzie można zobaczyć w Tczewie.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Czas trwania: 165 min

Zapraszamy!

 

Zwycięzcy 15. Grand OFF, program festiwalu:

Najlepsza reżyseria: April's Last Memories

Nancy Cruz Orozco, Meksyk, czas: 21’

Camila i April dorastały razem w małym miasteczku na wybrzeżu i są najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy rodzina April przeprowadzi się do miasta, ich drogi na zawsze będą musiały się rozejść. Żadna z dziewczyn nie wie, jak pożegnać się z ukochaną osobą.

 

Najlepsza fabuła: Friend

Andrey Svetlov, Białoruś, czas: 20,30’

„Przyjaciel” to film o dwóch uczniach. Jeden z nich marzy o nowym smartfonie, drugi o prostej przyjaźni. Przypadkowo razem znajdują się w sytuacji, z której będą musieli się wydostać. To bogata historia doprawiona dziecięcym awanturnictwem i lekkim humorem.

 

Najlepszy scenariusz: So long, Paris!

Charles Dudoignon-Valade, Francja, czas: 17,28’

Słodko-gorzka komedia o zbuntowanym nastolatku, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jego ojca akceptuje rozwód rodziców.

 

Najlepsze zdjęcia: Melting Landscapes Glaciers

Pepe Molina Cruz, Hiszpania, czas: 7,34’

Ten dokument, ukazujący powolne, ale ciągłe topnienie lodowców i ich związek ze zmianami klimatu, został nakręcony na Antarktydzie, w Argentynie, Chile, na Grenlandii i Islandii. Badanie lodowców naszej planety jest kluczem do zrozumienia zmian klimatycznych

  

Najlepszy aktor: Pappo e Bucco

Antonio Losito / aktor: Massimo Dapporto/Augusto Zucchi, Włochy, czas: 15’

Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

 

Najlepsza aktorka: The Dress

Tadeusz Łysiak / aktorka: Anna Dzieduszycka, Polska, czas: 29,59’

Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji...

 

Najlepszy montaż: My Fathers's Naples

Alessia Bottone, Włochy, czas: 20,01’

Giuseppe zawsze patrzył na horyzont, jakby było tam coś, za czym tęsknił, coś, co go uwolni. Jako młoda dziewczyna, jego córka, Alessia (reżyserka), widziała go dzień po dniu, jak wygląda przez okno, zawsze zastanawiając się, co tam jest, co tak mocno przykuwa jego uwagę.

 

Najlepszy dokument: A Man in Chain

Alireza Mirasadollah, Wielka Brytania, czas: 22,41’

Issa to 29-letni mężczyzna przykuty łańcuchami. W ciągu ostatnich 14 lat, przez zimę i lato, pory deszczowe i suszę, był przywiązany do grubego korzenia drzewa w pobliżu rodzinnej chaty. Nie może wyjść poza ziemski krąg, który wyznacza jego 2-metrowy metalowy łańcuch

 

Najlepsza animacja: Too Late

Kinga Syrek, Polska, czas: 15,34’

Bohaterką filmu animowanego jest Edie Sedgwick, modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy'ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z jej toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe, przesiąknięte alkoholem              i narkotykami życie. Bohaterowie przedstawieni są w postaci sylwetek przypominających wycinanki z papieru lub lalki z teatru cieni.

 

Najlepsza scenografia: Let me be, Dear

Samira Damato, Malta, czas: 14,11’

Malta, rok 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

 

Film polski: The Dress

Tadeusz Łysiak, Polska, 29,59’

Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji...

Co, gdzie, kiedy?

 • 15. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata
 • Co? Przegląd filmowy
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  12.02.2022, 16:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
  Wt: 12:00 - 18:00
  Śr: 10:00 - 15:00
  Cz: 12:00 - 18:00
  Pt: 10:00 - 15:00
  So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

  Zakup biletów i karnetów na warsztaty odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl