Jubileusz 95-lecia działalności Chóru Męskiego ECHO - Koncert Wiosenny • 22.04.2018, 17:00

zbiorówka 2018 z napisem - zmniejszone.jpg

W tym roku Chór Męski ECHO obchodzi Jubileusz 95-lecia swojej działalności. W związku z tym zapraszamy na Jubileuszowy Koncert Wiosenny.

W trakcie Koncertu na zaproszenie chórzystów gościnnie wystąpią:

 • Anna Fabrello - sopran, solistka Opery Bałtyckiej, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku,
 • Łukasz Wroński - tenor, artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie,
 • Adam Wendt - saksofony, jeden z wybitniejszych jazz - menów w kraju.

Solistom akompaniować będzie Leonard Gołąb.

Chór poprowadzi dyrygent Leszek Gołąb, a akompaniować będzie Hanna Falińska.

Konferansjer - Ludwik Kiedrowski.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „ECHO” Tczew oraz Chór Męski "ECHO".

Patronat Honorowy nad obchodami Jubileuszu 95-lecia Chóru Męskiego ECHO objęli:

 • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 • Starosta Tczewski,
 • Prezydent Miasta Tczewa,
 • Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława.

 

Chór Męski ECHO

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 

W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Co, gdzie, kiedy?

 • Jubileusz 95-lecia działalności Chóru Męskiego ECHO - Koncert Wiosenny
 • Co? Koncert
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  22.04.2018, 17:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
  Wt: 10:00 - 14:00
  Śr: 10:00 - 14:00
  Cz: 10:00 - 14:00
  Pt: 10:00 - 14:00
  So, Nd: 1 godz. przed wydarzeniem

Zobacz także Więcej »

Galerie wydarzeńWięcej »