Lato w mieście - Gala Operetkowa /Orkiestra Le Quattro Stagioni pod dyr. T. Żmijewskiego i soliści scen poznańskich/ • 29.07.2017, 18:00

tadeusz żmijewski .jpg

ORKIESTRA SYMFONICZNA „LE QUATTRO STAGIONI” CZYLI „CZTERY PORY ROKU”

Orkiestra została założona w grudniu 2000 roku przez dyrygenta i skrzypka, menedżera kultury Tadeusza Żmijewskiego, absolwenta dwóch wydziałów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, instrumentalnego – skrzypce i dyrygentury symfonicznej i operowej, oraz absolwenta Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu w specjalności „zarządzanie instytucjami kultury”

W orkiestrze grają muzycy z czołowych Instytucji Kultury miasta Poznania : Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego, Akademii Muzycznej. Jest to więc zespól integrujący poznańskich muzyków.

Przez dziesięć lat orkiestra wyrobiła sobie swój własny styl i piękne symfoniczne i kameralne brzmienie. Czuje się świetnie w programie typowo symfonicznym,    operowym, musicalowo – operetkowym, rozrywkowym ale również w kameralnych, barokowych brzmieniach.

Na przestrzeni lat dała ok. 220 koncertów. Dzięki kontaktom artystycznym Tadeusza Żmijewskiego współpracuje na stałe z takimi solistami jak : Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Jurij Favorin, Jarosław Żołnierczyk, Ryszard Karczykowski, Grażyna Brodzińska, Kazimierz Kowalski.

Stała współpraca zawiązała się też z artystami estrady rozrywkowej, takimi jak : Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Krystyna Prońko, Joanna Rawik a także kultowe zespoły rockowe, którym akompaniowała na koncertach „rock symfonicznie” „Dżem” i „Perfekt”.

Na stałe współpracuje z Fundacją Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego w cyklu „Estrada Młodych” organizowanym przez „Pro Symfonika”.

Jest stałą orkiestrą festiwalową Królewskich Festiwali Muzycznych we Wschowie.

W listopadzie 2014 Orkiestra wraz z dyrygentem otrzymała „Złotą Płytę” za wydawnictwo „Dżem Symfonicznie”

ORKIESTRA SWOJĄ NAZWĄ NIE SUGERUJE NASTAWIENIA NA KONKRETNĄ EPOKĘ W HISTORII MUZYKI, LECZ NA ZMIENNOŚĆ GATUNKÓW MUZYCZNYCH, KTÓRE UPRAWIA, TAK JAK ZMIENIA SIĘ ŚWIAT I WARUNKI POGODOWE W TRAKCIE TRWANIA ROKU KALENDARZOWEGO.

 

Tadeusz  Żmijewski - dyrygent 

Urodzony w 1962 roku w Poznaniu. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na dwóch wydziałach – skrzypce i dyrygentura symfoniczna i operowa. Ukończył również podyplomowe Studia Menedżerów Kultury w specjalności „zarządzanie instytucjami kultury” Pracował w Filharmonii Poznańskiej, Teatrze Muzycznym w Poznaniu jako koncertmistrz orkiestry i dyrygent, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Filharmonii Bałtyckiej jako szef biura koncertowego tej Instytucji. W latach 2007 – 2012 był Dyrektorem Naczelnym Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Od 15 lat jest dyrygentem i dyrektorem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej „Le Quattro Stagioni”. Współpracuje z artystami scen i estrad polskich : Z. Wodeckim, J. Wójcickim, J. Rawik, W. Ochmanem, G. Brodzińską, K. Kowalskim, K. Prońko,  G. Turnauem. W 2014 roku otrzymał „Złotą Płytę” za wydawnictwo „Dżem Symfonicznie” Od Lat współpracuje z zespołem „Dżem” jako kierownik muzyczny i dyrygent koncertów symfonicznych zespołu „Dżem”. Jako muzyk brał udział w 2007 roku w europejskim tournée Charles Aznavour'a.

 

Soliści scen poznańskich:

Bartosz Kuczyk

Urodził się 8 kwietnia 1973 roku w Poznaniu. W latach 1980 – 1988 uczęszczał do Poznańskiej Szkoły Chóralnej, której jest absolwentem. Od roku 1984 do 1992 był śpiewakiem chóru Jerzego Kurczewskiego, występując początkowo w głosach chłopięcych, a od 1987 roku do 1992 w głosach męskich. W latach 1989 – 1991 pełnił również funkcje bibliotekarza chóru. Jako członek chóru Jerzego Kurczewskiego brał udział w kilkuset koncertach zarówno w kraju jak i za granicą. 

Od października 1992 pracował jako artysta w chórze w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W tym samym roku nawiązał współpracę z Prywatnym Teatrem Operowym Urszuli Trawińskiej Moroz, z którym – w charakterze artysty chóru – współpracował dwa lata, biorąc udział w kilku tournee po Europie, występując w kilkudziesięciu przedstawieniach.

W 1993 podjął studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego, które ukończył z tytułem magistra sztuki w 1998. W latach 1996-1997 ukończył mistrzowski kurs wokalny u znanego tenora operowego – Tomasza Zagórskiego. W latach 1994 – 2000 współpracował z Prywatnym Teatrem Operowym Marka Tracza z Wrocławia w charakterze śpiewaka chóru oraz solisty. Występował między innymi w partiach: Monostatos (A. Mozart, „Czarodziejski flet”), Dr Falke (J. Strauss – „Zemsta nietoperza”) – wersje niemieckojęzyczne. Wielokrotnie występował również w rolach epizodycznych oraz partiach chóralnych. W ramach współpracy z teatrem Marka Tracza zaśpiewał około 200 spektakli w całej Europie, zbierając również doświadczenia w zakresie organizacji tournee ze względu na dobrą znajomość języka niemieckiego. W latach 2009
oraz 2011 był odpowiedzialny za organizacje oraz promocję I oraz II Europejskiego Festiwalu duetów operetkowych i musicalowych „Face to face”.

W okresie pracy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miał zaszczyt zagrać następujące role: Kromow, Cascada, Sant Brioge (F. Lehar – „Wesoła wdówka”), Doktor Falke (J. Strauss – „Zemsta nietoperza”), Rotmistrz von Henrici (K. Millicker – „Student żebrak”), Pavlovitsch (F. Lehar – „Hrabia Luxemburg”). W latach 2008-2015 zaśpiewał i poprowadził ponad 600 koncertów operetkowych oraz koncertów Trzech Tenorów.

KAROLINA GARLINSKA-FERENC

Absolwentka Akademii Muzycznej im.Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu w klasie spiewu prof. Krystyny Pakulskiej. Od 2006 roku po ukonczeniu Akademii Muzycznej zwiazana jest z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Tu zadebiutowała rola Walentyny (Wesoła Wdówka). Kolejne role które kreowała to Sylwia Varescu (Ksie¿niczka Czardasza), Mała Księżniczka Mi (Kraina Usmiechu), Franzi (Wiedenska Krew), Czipra (Baron Cyganski) a także role wodewilowe jak Jolanta (Cyganska Miłosc), Liza (Hrabina Marica) i musicalowa - Hudel (Skrzypek na dachu). Każda z postaci, które ma możliwosc przygotować jest bliska sercu Karoliny, ponieważ uważa ona, iż aktorstwo to nic innego jak obserwacja ludzkich zachowań, które czesto
dyktują pomysł na zrealizowanie kolejnej postaci w nowej operetce, musicalu i bajce. 

Agnieszka Wawrzyniak

Urodziła się w Bydgoszczy. Od dziecka interesowała się śpiewem i muzyką, co znacząco wpłynęło na jej dalszą karierę. Wkrótce śpiewanie stało się dla niej nie tylko pasją, ale także nieodłącznym elementem życia. Obdarzona lirycznym sopranem artystka, ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Brygidy Skiby. Swój warsztat Agnieszka doskonaliła na Kursach Mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitości, takie jak: Ryszard Karczykowski, Jadwiga Rappe, Helena Łazarska czy Fedora Barbieri.

W 2003 roku związała się z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie, jako solistka, wykonuje niemal wszystkie główne partie, znajdujące sie w repertuarze. Agnieszka występuje nie tylko w operetkach i musicalach. Wspaniale radzi sobie także z rolami w farsach.

Sopranistka cieszy się uznaniem publiczności w każdym wieku, czego dowodem są nie tylko brawa i owacje po występach, ale także nagrody, jakie otrzymuje. Agnieszka jest, między innymi, laureatką plebiscytu publiczności BIAŁY BEZ w sezonie 2008/2009 i w sezonie 2009/2010 w kategorii śpiewaczka. Zajęła także, wraz z Mirosławem Niewiadomskim, II miejsce na I Europejskim Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych FACE TO FACE w roku 2009, a dwa lata później, na II Europejskim Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych otrzymała wyróżnienie. 

Wielkim sukcesem śpiewaczki, jest  wspaniała,  energetyzująca  kreacja Lilly Vanessi / Katarzyny w premierowym przedstawieniu  musicalu C. Portera "Kiss me, Kate". 

Największą dumą i radością jest wydanie płyty operetkowej pod tytułem Usta milczą, dusza śpiewa, na której wykonuje wraz z Bartoszem Kuczykiem najpiękniejsze czardasze, pieśni i duety operetkowe.

Mirosław Niewiadomski

Urodził się w 1979r w Łodzi. Zainteresowanie śpiewem pojawiło się u niego     w okresie szkoły średniej, gdzie jako tenor stawiał pierwsze „kroki” wokalne     w chórze Państwowego Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego        w Łodzi, prowadzonego pod kierunkiem Anny Domańskiej. Już wtedy zauważalne predyspozycje wokalne skłoniły go do rozpoczęcia studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej  im. Grażyny   i  Kiejstuta  Bacewiczów   w  Łodzi.

Zadebiutował w 2000 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi  w operze W. A. Mozarta Wesele Figara (Don Curzio). Było to przedstawienie studenckie. W tym samym roku również śpiewał partię Merkurego w Orfeuszu w piekle  Jacquesa Offenbacha na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi. W roku 2001 brał udział w operetce Wiktoria i jej Huzar P. Abrahama. W 2002 roku został finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju w kategorii operowej.  Rok później uczestniczył w operze  Il Matrimonio Segreto  D. Cimarosa’y (Paolino) oraz wziął udział w Polsko-niemieckich konfrontacjach wokalnych  w  Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.  Na ostatnim roku studiów (2004 rok) śpiewał partię Ferrando w Cosi fan tutte W. A. Mozarta, wystawionym w Teatrze Wielkim  w Łodzi. Od stycznia 2007 roku  jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi debiutując rolą Edwina w Księżniczce Czardasza  E. Kalmana.

W 2009 roku Zdobył drugą nagrodę na Pierwszym Europejskim Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych – „Face to Face” w Poznaniu.

Usłyszeć go można również w takich partiach jak Nataniel w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha, Triquet w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego,  Ismaele w „Nabucco” G. Verdiego, Hrabia Tassilo w „Hrabinie Maricy” E. Kalmana, Hrabia Zedlau w „Wiedeńskiej Krwii”, J. Straussa,  Barinkay w „Baronie Cygańskim” J. Straussa II, Sou Chong w „Krainie Uśmiechu” F. Lehara, Jozsi w „Cygańskiej Miłości” F. Lehara.

Oprócz tego bierze czynnie  udział w licznych koncertach kameralnych, prezentując słynne arie i pieśni różnych kompozytorów.

 

Co, gdzie, kiedy?

  • Lato w mieście - Gala Operetkowa /Orkiestra Le Quattro Stagioni pod dyr. T. Żmijewskiego i soliści scen poznańskich/
  • Co? Koncert
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    29.07.2017, 18:00
  • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
    Wt: 12:00 - 18:00
    Śr: 10:00 - 15:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 10:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

    Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl