Projekcja filmu „Uciekinier” (reż. Marek Tomasz Pawłowski) • 03.10.2019, 17:00

Kazimierz_Piechowski_(KL_Auschwitz).jpg

PREZYDENT MIASTA TCZEWA, INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TCZEWIE ORAZ CENTRUM KULTURY I SZTUKI zapraszają na obchody Roku Kazimierza Piechowskiego w Tczewie.

Projekcja filmu „Uciekinier” reż. Marek Tomasz Pawłowski (dokument fabularyzowany z 2006r.)

Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz, która miała miejsce 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjne komando pracy, aby w ten sposób zapobiec rozstrzelaniu części współwięźniów, bowiem w przypadku ucieczki któregokolwiek z osadzonych Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Plan ucieczki zakładał wykorzystanie mundurów SS, broni i auta należących do komendantury obozu. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również szereg powojennych perypetii pana Kazimierza.

Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami tych miejsc.

„Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. (…)  Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć...”  – tak Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie.  

 

Co, gdzie, kiedy?

 • Projekcja filmu „Uciekinier” (reż. Marek Tomasz Pawłowski)
 • Co? Film
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  03.10.2019, 17:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
  Wt: nieczynna
  Śr: nieczynna
  Cz: nieczynna
  Pt: nieczynna
  So, Nd: nieczynna