Romeo i Julia, Julia i Romeo – spektakl /PREMIERA • 26.09.2021, 17:00

romeo-i-julia-plakat-a2-zmniejszone_1919x2003.jpg

Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na PREMIERĘ spektaklu „Romeo i Julia, Julia i Romeo” w reżyserii Piotra Weintza.

Spektakl ten jest pierwszą własną produkcją Centrum Kultury i Sztuki.

„Romeo i Julia, Julia i Romeo” to oryginalna adaptacja dramatu Williama Szekspira, w której wykorzystano jedynie dialogi głównych bohaterów sztuki z pominięciem innych postaci i treści. W spektaklu została również zachowana chronologia wydarzeń z dzieła Szekspira.

Tak skonstruowany spektakl sprawia, że dopiero rodzące się uczucie pomiędzy głównymi bohaterami jest na pierwszym planie, a wszelkie rodzinne niesnaski pozostają w tyle. Najbardziej oryginalnym zabiegiem w jego realizacji jest to, że aktorzy wypowiadają zarówno kwestie Julii, jak i Romea, bez stałego podziału na role. Osią przedstawienia jest tworząca się relacja, jej barwy, a nie ludzie, dlatego też nie ma znaczenia, kto wypowiada daną treść. Widzowie podążają za emocjami, a nie za konkretnymi bohaterami.

Spektakl jest niejednorodną ciągłą formą, która ewoluuje wraz z przebiegiem fabuły. Na scenie wykorzystywane są elementy teatru ruchu, tańca, śpiewu, komedii czy wręcz tragifarsy oraz nawiązania do starożytnego teatru greckiego, w którym akcję komentuje chór.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Weintz

Występują: Damian Droszcz, Piotr Weintz

Na podstawie: William Shakespeare „Romeo i Julia"

Przekład – Stanisław Barańczak

Czas trwania spektaklu: ok. 70 minut

 

Informacje o twórcach:

Piotr Weintz - aktor, reżyser oraz edukator teatralny. Jak sam twierdzi, przełomem w jego życiu był moment uświadomienia sobie, że pragnie oddziaływać na ludzkie emocje. Absolwent filozofii, studium policealnego o spec. wokalno–aktorskiej, szkoły filmowej - kierunek reżyseria; animator zespołów teatralnych. Za spektakle tworzone w oparciu o autorskie scenariusze z prowadzonymi grupami (dzieci, młodzież, seniorzy, dorośli, osoby z niepełnosprawnością) zdobył kilkanaście nagród, w tym kilka głównych, zarówno w konkursach regionalnych, festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Za swoją działalność w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury otrzymał w 2010r. Nagrodę Starosty Tczewskiego, natomiast w 2020 r. nagrodę Prezydenta Tczewa.

 

Damian Droszcz – aktor, absolwent Akademii Teatru Alternatywnego, absolwent Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, animator kultury, moderator.

Aktor teatralny i filmowy, współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Teatrem Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu i Teatrem Rysunkowym Jaworski. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotu „Kultura żywego słowa” oraz reżyseruje spektakle. Od 2009 r. prowadzi amatorską grupę teatralną osób niepełnosprawnych, uzależnionych i wolontariuszy - Teatr Jestem, prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnością i osób uzależnionych w kraju i za granicą (min. Belgia, Turcja, Bułgaria, Norwegia, Włochy).

Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Prezydenta Miasta Torunia za działalność w sferze kultury, promowanie działań teatralnych wśród osób niepełnosprawnych i młodzieży szkolnej (2011), stypendystą Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2014r., 2016r., 2017r. i 2018r.) oraz stypendystą Marszałka województwa kujawsko – pomorskiego w dziedzinie artystycznej (2017r.).

fot.Paweł Grunau

Co, gdzie, kiedy?

 • Romeo i Julia, Julia i Romeo – spektakl /PREMIERA
 • Co? Spektakl
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  26.09.2021, 17:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
  Wt: 12:00 - 18:00
  Śr: 10:00 - 15:00
  Cz: 12:00 - 18:00
  Pt: 10:00 - 15:00
  So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

  Zakup biletów i karnetów na warsztaty odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl