Złoty Fryderyk 2025 dla zespołu Walk Away z Adamem Wendtem • 12.03.2025
Akademia Fonograficzna ogłosiła laureatów Złotych Fryderyków 2025, którzy otrzymają statuetki podczas tegorocznego Fryderyk Festiwalu. To szczególnie cenne wyróżnienie za całokształt osiągnięć artystycznych zostało przyznane Beacie Kozidrak – wokalistce grupy Bajm i autorce setek niezapomnianych tekstów, zespołowi Walk Away – legendarnej formacji jazzu nowoczesnego, oraz profesorowi Joachimowi Grubichowi – pionierowi muzyki organowej w Polsce. Złotym Fryderykiem uhonorowano także zmarłego niedawno Wojciecha Trzcińskiego – znakomitego kompozytora muzyki rozrywkowej i filmowej.
Złoty Fryderyk wręczany jest za całokształt twórczości artystom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju polskiej kultury muzycznej. To wyraz uznania środowiska muzycznego, nagroda honorowa, którą przyznają członkowie Rady Akademii Fonograficznej, jednogłośnie wskazując laureatów w sekcji jazzowej, klasycznej i rozrywkowej.
W sekcji muzyki jazzowej Złoty Fryderyk po raz pierwszy w historii nagród trafi do zespołu.
W tym roku Złoty Fryderyk trafi do artystów ze świata jazzu po raz dwudziesty. W czasach, gdy na polskiej scenie jazzowej dzieje się tak dużo dobrego, wręczymy go podczas pierwszej w historii Fryderyków Gali Muzyki Jazzowej. To wyjątkowe wydarzenie będzie wspólną przestrzenią dla różnorodnego środowiska jazzowego, łączącą pokolenia i prezentującą nietypowe muzyczne spotkania. Nie zapomnimy przy tym o wielkich artystach, którzy na stałe zapisali się w historii polskiej muzyki jazzowej – zapowiada Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.
Laureaci Złotego Fryderyka – Jazz
Walk Away
Legendarna formacja jazzu nowoczesnego w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. Zespół założony z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego, który do wspólnego grania zaprosił kolegów ze studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach: wibrafonistę Bernarda Maseliego, saksofonistę Adama Wendta, kontrabasistę Jacka Niedzielę i pianistę Zbigniewa Jakubka, przez lata zdobył ogromną popularność. Ma na swoim koncie kilkanaście albumów, występował na najważniejszych jazzowych festiwalach, współpracował z takimi gwiazdami jak Urszula Dudziak, Mike Stern, Eric Marienthal i Bill Evans, a czytelnicy magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie uznawali go za najlepszy jazzowy zespół roku. Ważnym momentem w historii Walk Away był także udział w roli supportu w trasie koncertowej Milesa Davisa w Niemczech w 1990 r.
W 2020 r., z okazji 35-lecia działalności artystycznej, ukazała się płyta Flower Power, stanowiąca doskonałą kwintesencję zespołu. Jego podstawowy skład (Adam Wendt, Krzysztof Zawadzki, Bernard Maseli) został wzbogacony współpracującym z grupą od lat basistą Tomaszem Grabowym i zaproszonymi gościnnie muzykami (Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych i gitarzysta Grzegorz Skawiński). Doskonałe brzmienie, profesjonalne wykonanie i nastrój wspólnej zabawy – to atrybuty jubileuszowego albumu oraz dowód na artystyczną stabilność kultowego zespołu.
żródło: fryderyki.pl
fot. Dorota Koperska