Spektakl Historia filozofii po góralsku i nadanie sali imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej • 26.01.2017, 18:00

Spektakl Historia filozofii po góralsku i uroczystość nadania sali imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej

Józef Tischner

HISTORIA FILOZOFII PO GÓRALSKU

reżyseria: Bogdan Ciosek

Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole. Bestsellerowa pozycja książkowa z sukcesem przełożona na język teatru. Niezwykle błyskotliwa, inteligentna i skrząca się charakterystycznym dowcipem opowieść o filozofii, filozofach, a co najważniejsze – o życiu po prostu. Ubarwiona piosenkami i próbami odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości: co było na początku? Jak powstał świat? Czym jest człowiek? A czym dusza?
Góralska muzyka na żywo, zabawa i wzruszenie gwarantowane.

Występują: Beata Buczek-Żarnecka, Elżbieta Mrozińska, Bogdan Smagacki

Na skrzypcach gościnnie: Krzysztof Jakub Szwarc

Wykonawca: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza z Gdyni

 

Spektakl Historia filozofii po góralsku jest uświetnieniem uroczystości nadania imienia Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej sali kameralnej.

 

Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Wiele z jej kreacji weszło do historii polskiego kina i teatru. Urodziła się 17 września 1942 roku w Tczewie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Na scenie teatralnej zadebiutowała 24 stycznia 1965 rolą w widowisku muzycznym Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej w reż. Jerzego Uklei, a na małym ekranie w 1968 tytułową rolą w Eugenii Grandet Honoré de Balzaca w reż. Bogdana Hussakowskiego.

W latach 1964-66 występowała w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, w latach 1966-72 w Teatrze im. Słowackiego tamże. W latach 1972-83 była aktorką Starego Teatru w Krakowie, następnie (1983-97) Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego w Warszawie (1997-2006). Od roku 2006 aktorka Teatru Ateneum w Warszawie.

Współpracowała z wieloma polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass, a także z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros.

Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr", którą otrzymała za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w Operze za trzy grosze Bertolta Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa, graną gościnnie w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

W 1991 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za podwójną rolę matki i córki w filmie Odjazd. Dwa lata wcześniej na tym samym festiwalu była nominowana do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Lawa.