Harcerska Orkiestra Dęta na czele przemarszu podczas Jubileuszu 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP • 14.09.2020

85_lat_Choragwi_Gdanskiej_ZHP_Jubileuszowe_spotkanie_harcerzy_z_calego_Pomorza_183764_800px.jpg

W niedzielę 13 września druhny i druhowie przeszli ulicami Gdańska w uroczystym marszu z okazji 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP, na którego czele szła Harcerska Orkiestra Dęta.

Początki harcerstwa w Gdańsku sięgają 8 sierpnia 1920 roku, kiedy powstała pierwsza gdańska drużyna harcerska założona przez dr Stefana Miraua, wcześniej harcerstwo działało nieformalnie jako zastępy harcerskie. Jesienią tego samego roku powstała jednostka żeńska. Chorągiew Gdańska została formalnie powołana 85 lat temu. Obecnie Chorągiew Gdańska ZHP zrzesza dziś ponad sześć tysięcy zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 19 hufcach.


Niedzielny przemarsz poprzedziły inne wydarzenia związane z jubileuszem. W sobotę 12 września odbyły się zajęcia programowe na kilkunastu trasach flagowej imprezy Chorągwi Gdańskiej - Rajdu Rodło. W niedzielę o godz. 9.00 w intencji gdańskich harcerzy mszę św. w Bazylice Mariackiej odprawił bp Zbigniew Zieliński.

 

Swój przemarsz harcerze rozpoczęli na Długim Targu w Gdańsku. Obecni byli przedstawiciele wszystkich pokoleń. Na czele szła Harcerska Orkiestra Dęta z Tczewa. Uczestnicy przeszli spod Fontanny Neptuna Długa, a następnie idąc m.in. ulicą Tkacką, Pańską i Rajska dotarli Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie po apelu odbyło się Święto Chorągwi.

 

źródło: gdansk.pl

zdjecie: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zobacz także