Teatr

Konstanty Stanisławski – wybitny rosyjski reżyser, aktor  powiedział „(…) Mniej teatr w sobie”. Z kolei Jerzy Grotowski (polski reżyser teatralny, teoretyk teatru) dodałby, iż aktorstwo to przełamywanie własnych barier, ograniczeń, lęków. Opanowanie warsztatu aktorskiego polega na wsłuchiwaniu się w siebie  - w taki sposób, aby bez skrępowania móc wyrażać emocje poprzez ruch, słowo, budowanie relacji z partnerem na scenie.

Teatr to przygoda z własną wyobraźnią, która jest nieograniczona poprzez spotkanie z postacią – którą trzeba poznać, zrozumieć, a czasem się z nią pokłócić.

Zapraszamy dzieci oraz młodzież do udziału w zajęciach teatralnych, które otworzą przed Wami świat niezwykłych przeżyć i doświadczeń.

Warsztaty teatralne to doskonała zabawa i sposób na zdobycie pewności siebie. Podczas warsztatów wspólnie tworzony jest autorski scenariusz, który później zostaje wystawiony na scenie. Podczas zajęć uczestnicy pracują nas dykcją, komunikatywnością i interpretacją utworów.

Zdobywane są także umiejętności konferansjerskie, które przydają się podczas występów publicznych.

Informacje organizacyjne

Płatności

Za uczestnictwo w zajęciach obowiązuje ryczałtowa odpłatność miesięczna, płatna bezpośrednio w kasie z góry, do ostatniego dnia roboczego danego miesiąca za zajęcia w następnym miesiącu.

W razie pytań proszimy o kontakt Anną Kruszynską, kierownikiem ds. edukacji kulturalnej lub z Dorotą Maciejewską, specjalistą ds. obsługi kasowej, kom. 534 989 340, e-mail: dmaciejewska@ckis.tczew.pl 

Zapisy i kontakt ws. warsztatów

Zapisy na warsztaty artystyczne przyjmowane są przez stronę:  https://www.strefazajec.pl/company/CKiS-w-Tczewie-id556.html  

Już dziś załóż konto na: https://www.strefazajec.pl/profile/login

 

Aleksandra Kalfas - Gałecka - młodszy specjalista ds. organizacji imprez 

pokój nr 3, tel. 58/531 07 07 wew. 33, kom. 535-263-757, e-mail: warsztaty@ckis.tczew.pl  

Etiudy i spektakle teatralne uczestników warsztatów

Władza kontra władza - spektakl dla młodzieży /2018

Władza kontra władza to spektakl początkującej grupy młodzieży, traktujący o wpływie bogactwa, władzy, pieniędzy. Do czego może doprowadzić żądza pieniądza, manipulacja?

No właśnie, o tym przekonają się Państwo podczas przedstawienia teatralnego, na które serdecznie zapraszamy.

Od autorki:

„Przedstawienie jest ciekawym portretem psychologicznym postaci, pokazuje intrygę, nienawiść, a wreszcie miłość. W tej krótkiej, ale dosyć intensywnej fabule starałam się pokazać motywy postępowania bohaterów."

Obsada:

Zofia Okońska, Julia Agacka, Małgorzata Niemaszyk, Wiktoria Szynecka- Deptuła, Emil Lewiński.

Scenariusz i reżyseria: Malwina Tkaczyk

----------------------------------------------------------------------------------------

HIPNOZA - spektakl dla młodzieży /2018

Spektakl pt. „Hipnoza” na podstawie fragmentów filmu „SeksmisjA” Juliusza Machulskiego w wykonaniu grupy teatralnej „Attorius” z Centrum Kultury i Sztuki.

„Jak można kogoś porwać i zahipnotyzować na siłę? (…)”- wypowiedziana kwestia w spektaklu ukazuje fabułę oraz akcję, z którą zmierzy się zaawansowana grupa młodzieży.

Od autorki:

„Spektakl korzysta z dorobku scenariusza filmowego Juliusza Machulskiego natomiast całość historii toczy się własnym, niezależnym rytmem. Sztuka pokazuje walkę, posłuszeństwo, a wreszcie chwilowy bunt stłumiony przez opresje głównej bohaterki. To nie tylko historia o walce płci, to historia o wolności, a wreszcie to historia o tym, że czasami warto pójść pod prąd i wyłamać się spod jarzma obowiązujących konwenansów grupowych (…)”.

Obsada:

Natalia Lidzińska, Weronika Zakrzewska, Marcelina Sójka, Inga Lewińska, Zuzanna Kołodziejczyk, Martyna Mazurowska, Adam Temper, Julia Kumor, Julia Oleksiewicz

 

Scenariusz i reżyseria: Malwina Tkaczyk (instruktorka warsztatów) i Michał Tkaczyk

Zdjęcia ze spektaklu

Zdjecia z premiery

--------------------------------------------------------------------------------------

Etiudy teatralne: "Ogród życia", "Dom wesołej starości", "Maszyny pracujące" /2019

Uczestnicy grupy dziecięco – młodzieżowej zaprezentują to, czego się do tej pory nauczyli się  podczas warsztatów teatralnych w formie trzech autorskich etiud grupowych.

Pierwsza etiuda pt. ”Ogród życia” to pantomimiczno – muzyczna opowieść o życiu roślin – ich trudzie, braku, ale też chwilach wzajemnego wsparcia, zrozumienia, motywacji. To analogia do egzystencji człowieka, który nierzadko doświadcza  kategorii „braku”.

Druga etiuda pt.” Dom wesołej starości” to perypetie czterech wesołych staruszek, które uwielbiają oglądać telenowele, podczas których doświadczają skrajnych emocji. Tylko nagle „bach i ciach” i nie ma telewizji? Kto stoi za tą sprawą?

Trzecia etiuda pt.” Maszyny pracujące” to opowieść o rywalizacji, posłuszeństwie, lęku, ale także buncie, który porywa za sobą pozostałych pracowników. Co dalej się wydarzy?

 

Scenariusz i reżyseria: Malwina Tkaczyk - instruktorka warsztatów teatralnych CKiS

Zdjecia z etiud

***

 Pchła! – spektakl dla dzieci/ Premiera /2023

Przebojowa, tytułowa Pchła, wpada na pomysł, by zrobić na scenie swoje "show"! Jako, że w jej mniemaniu, niewątpliwie jest gwiazdą wielkiego formatu, to właśnie ona musi się znaleźć w centrum wydarzeń, opowiadając swoją wspaniałą i podobno nieskazitelną historię.

Pomagać jej w tym będą zatrudnieni przez nią konferansjerzy, którzy specjalnie dla niej tworzyć będą wszystko, na co tylko będzie miała ochotę.

Oprócz tego, na każdym kroku muszą ją oczywiście podziwiać i wychwalać... Ale czy na pewno?

Może nie wszystko, co zrobiła w swoim życiu zasługuje na oklaski? Może nie wszystko pójdzie tak prosto, jak to sobie Pchła wymarzyła?

Czy żywa, sceniczna biografia Pchły dojdzie do skutku bez żadnych zakłóceń? O tym przekonają się Państwo juz niebawem!

Reżyseria, muzyka i adaptacja - Bartłomiej Sudak

Scenografia - Michał Topolewski

Motyw graficzny scenografii – Maria Szachnowska

Na scenie będzie można zobaczyć grupę teatralną "Ławica" składającą się z uczestników warsztatów teatralnych prowadzonych przez Bartłomieja Sudaka. W skład grupy, która pokaże na scenie przygody Pchły, wchodzą uczestnicy dorosłych warsztatów teatralnych: Natalia Akerman, Joanna Biernacka, Joanna Czirson, Agnieszka Korda, Wiktoria Kucharska, Viki Lav, Jakub Lewandowski, Barbara Otta, Iwona Sikorska, Agnieszka Szczukowska, Adam Templer. Ramię w ramię z nimi na scenie wystąpią też uczestnicy młodzieżowych warsztatów teatralnych: Amelia Cyrzon, Majka Fijałkowska, Bartosz Niedźwiedzki.

Zdjęcia ze spektaklu

***

ZA WOLNO – spektakl Grupy Teatralnej CKiS „ŁAWICA” /Premiera /2024

Pewnego poranka bohatera budzą (a może wciąż jest we śnie?) nieznane mu postaci, które bardzo dobitnie pokazują mu, że nie uczestniczy w życiu codziennym, rodzinnym, że żyje "za wolno" i w istocie jest nikim, nic nieznaczącym bytem. Na swojej drodze napotka wiele (często absurdalnych) postaci, które będą miały na celu wyrwać go z marazmu obecnego życia, zmusić do aktywności czy do jakiejkolwiek walki o siebie. Czy to wszystko pozwoli mu odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę jest w otaczającej go rzeczywistości?

Spektakl, poprzez ironiczny i często absurdalny humor, próbuje pokazać walkę człowieka z samym sobą, z brakiem wiary w siebie czy w sens istnienia, a więc z problemami, które są coraz częstsze w obecnych czasach.

Tekst Szymona Jachimka (dramaturg oraz członek nieistniejącego już kabaretu "Limo") nawiązuje w swojej budowie do "Kartoteki" Różewicza czy "Procesu" Kafki. Sztuka ta zdobyła wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym ogłoszonym przez Stowarzyszenie ZAiKS w 2020 roku i po raz pierwszy zostanie wystawiona na deskach teatralnych.

ON - Jakub Lewandowski/Adam Templer
Pierwsza - Iwona Sikorska/Joanna Biernacka
Druga - Agnieszka Korda/Patrycja Tomasiak
Trzecia - Joanna Czirson/Viki Lav
Depresja - Barbara Otta/Agnieszka Korda
Żona - Patrycja Tomasiak/Agnieszka Szczukowska
Prezenter - Bartosz Niedźwiecki
Matka - Agnieszka Szczukowska/Joanna Czirson
Ojciec - Joanna Biernacka/Iwona Sikorska
Recepcjonistka – Wiktoria Kucharska/Natalia Akerman
Inny - Adam Templer/Jakub Lewandowski
Córka - Lena Bera

Scenografia: Michał Topolewski
Reżyseria i muzyka: Bartłomiej Sudak
Scenariusz: Szymon Jachimek

Zdjęcia ze spektaklu

Tczewska Ławica o zagubieniu człowieka - Tv Tetka

 

 

Instruktor

Bartłomiej Sudak

Aktor, muzyk, wokalista, absolwent Lart StudiO i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Gdynia Główna, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Toruniu.
Obecnie można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach takich jak „Marysia ma Rysia", „Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec" czy "Kongres Futurologiczny" oraz na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu w spektaklach „Dzień w którym porwano Papieża", „Kamienie w kieszeniach", „Niesamowite przygody 10 skarpetek" czy "Dzieła wszystkie Szekspira...".
Były członek i solista warszawskiego chóru gospel Sienna Gospel Choir.
Jest również instruktorem teatralnym w "Broadway Musical School" w Gdańsku.