Laos - ludowe zwyczaje i przesądy. Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem • 04.12.2022, 17:00

2022-12-04 Piotr Wnuk - Laos - grafika.png

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie kontynuuje cykl spotkań z podróżnikami. W grudniu dzięki Piotrowi Wnukowi przeniesiemy się do Azji Południowo-Wschodzniej i poznamy ludowe zwyczaje i przesądy Laosu.

Podróżnik opowie o swoich trzech podróżach do Laosu. Pokaże codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwał. Poznamy odpowiedź na pytania: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, jak smakują czerwone mrówki oraz jakie jest ich lecznicze zastosowaniu. Opowie też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven. 

 

„Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.
Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).” – mówi Piotr Wnuk

Co, gdzie, kiedy?

 • Laos - ludowe zwyczaje i przesądy. Spotkanie podróżnicze z Piotrem Wnukiem
 • Co? Wydarzenie
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  04.12.2022, 17:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
  Wt: 12:00 - 18:00
  Śr: 10:00 - 15:00
  Cz: 12:00 - 18:00
  Pt: 10:00 - 15:00
  So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

  Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl