Makieta Bitwy Warszawskiej w Minecraft Pobierz

Instrukcja pobrania makiety Bitwy Warszawskiej w Minecraft

  1. Plik rozpakowujemy z archiwum .zip
  2. Po wypakowaniu przenosimy folder z makietą do folderu, gdzie znajdują się zapisane mapy z gry
  3. Makieta tworzona była na wesji 1.16.2 jednak istnieje możliwość korzystania z niej również w innych wersjach gry
  4. Najprostszym sposobem znalzienia folderu z zapisanymi mapami z gry jest znalezienie panelu “uruchom” w systemie, następnie wpisanie w nim %appdata%.  Następnie umieszczenie mapy w folderze “.minecraft/saves”

Projekt edukacyjny #wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie uzyskało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022  w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” w wysokości 17850 zł.

 

Stworzyliśmy projekt edukacyjny „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy”, skierowany przede wszystkim do dzieci i  młodzieży. – mówi Tomasz Hildebrandt, dyrektor CKiS. – Celem naszego projektu jest prezentacja wydarzeń historycznych, w tym przypadku Bitwy Warszawskiej, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii cyfrowych, tak aby przekazać wiedzę i wzbudzić w uczestnikach projektu i jego odbiorcach zainteresowanie historią.

 

Nie od dziś wiadomo, że zabawa jest najlepszą formą nauki, w związku z tym w ramach projektu „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” jego uczestnicy stworzą makietę Bitwy Warszewskiej przy zastosowaniu narzędzi proponowanych przez grę komputerową Minecraft.

 

Połączenie funkcji edukacyjnej z zabawą i działalnością twórczą jest doskonałą formą upowszechniania wiedzy o historii, a nadanie wielkim wydarzeniom historycznym kontekstu lokalnego wpłynie na lepsze zrozumienie procesów dziejowych i ich wpływu na życie zwykłych ludzi, uświadomienie istnienia sieci powiązań, w których każde ogniwo pełni swoją rolę i przyczynia się do osiągnięcia wspólnego celu. Jest to szczególnie ważne dla utrwalania patriotyzmu w środowiskach lokalnych, wśród dzieci i młodzieży, również z trudnych środowisk i z niepełnosprawnościami.   

 

Poza przygotowaniem makiety w Minecrafcie projekt „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” obejmuje  wykład na temat Bitwy Warszawskiej i jej związków z Tczewem i Kociewiem, prezentację pamiątek po lokalnych uczestnikach Bitwy oraz inscenizację Bitwy z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerskiego Kerin i  plener malarski.

 

Efektem końcowym projektu „#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy” będzie prezentacja makiety Bitwy Warszawskiej online – dodaje Tomasz Hildebrandt.

 

Parterami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Bractwo Rycerskie Kerin, Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tczewie.

Patronat medialny: Radio Tczew, Telewizja Tetka, portal tcz.pl

  

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Spotkanie Wnioskodawcy z Koalicjantami

Ruszają zapisy uczestników projektu #wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy!

3 września godz. 17.00

Bitwa Warszawska i jej związek z Tczewem i Kociewiem – wykład i prezentacja pamiątek po lokalnych uczestnikach Bitwy

Bitwa Warszawska z 1920 roku stanowi jedną z najważniejszych bitew w historii Europy. Jest niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polski. Młode państwo polskie istniejące od 11 listopada 1918 musiało walczyć o utrzymanie swojej niepodległości. Decydujące starcie z najeźdźcami – bolszewikami nastąpiło w sierpniu 1920 na przedpolach Warszawy. Zarówno w samej bitwie, jak i w całej wojnie polsko-bolszewickiej Gród Sambora odegrał ważną rolę, stając się m.in. punktem dostaw broni dla polskich żołnierzy, a w Bitwie Warszawskiej udział wzięli również mieszkańcy Tczewa, okolicznych miejscowości oraz całego Pomorza.

 Mieszkańcy naszego miasta długo czekali na wolną Polskę, Pomorze zostało bowiem przyłączone do Rzeczypospolitej dopiero na początku 1920 roku. W Rzeczypospolitej następował rozwój Tczewa ukoronowany powołaniem w czerwcu 1920 roku Szkoły Morskiej w Tczewie, przeniesionej w 1930 roku do Gdyni.

Rok 1920 okazał się przełomowy także dla naszego miasta. Niestety radość z powrotu do Polski zakłóciła wojna. Wiosną i latem 1920 mieszkańcy Pomorza, także z Tczewa zostali wysłani na front do walki z bolszewikami, stanęli bowiem jak cały naród do obrony Ojczyzny.

Wykład poprowadzi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Krzysztof Korda – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych  w zakresie historii o specjalności historia Polski XIX i XX wieku.  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Autor książki (m.in.): „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna” (Gdańsk 2016) – żołnierza, uczestnika Bitwy Warszawskiej, członka sztabu generała Władysława Sikorskiego w 1920 roku. Współautor wydawnictw: „Tczew 1920. Droga do Niepodległej” (Tczew 2019) i „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920 – 2020” (Gdańsk 2020).

 

Dla najmłodszych przewidziane są działania animacyjne z prezentacją wybranych pamiątek i warsztatami plastycznymi.

W wykładzie będzie można uczestniczyć bezpośrednio (obowiązkowe zapisy) lub ONLINE na kanale YouTube.

 

Zapisy:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdQoOwKF-R8gXyFa0A0WQ8LQ3pLzaI-yOmnoL4LMmzHOlBMIA/viewform 

Ilość miejsc ograniczona.

 

 

5 września godz. 15.00

"Niepodległość i Bitwa Warszawska" - Żywa lekcja historii z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, prezentacja umundurowania oraz plener malarski dla dzieci i młodzieży

Park za Centrum Kultury i Sztuki zmieni swoje oblicze i stanie się miejscem prezentacji „Żywej lekcji historii – Niepodległość i Bitwa Warszawska” z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerskiego Kerin. Osoby uczestniczące w lekcji zapoznają się z przebiegiem Bitwy Warszawskiej, będą mieli także okazję zobaczyć akcesoria militarne i uzbrojenie z epoki, a może nawet założyć prawdziwą zbroję.

Działaniom Bractwa Rycerskiego Kerin towarzyszyć będzie inspirowany tamtymi wydarzeniami plener malarski.

 

Bractwo Rycerskie Kerin powstało w 1997 roku dla budowania wrażliwości historycznej szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Obecnie posiadamy 10 tematów historycznych w postaci "Żywych Lekcji Historii", od antycznej Grecji do II Wojny Światowej. W naszych tematach poruszamy także zagadnienia związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.  

 

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbu2DPNi_si_llCvkA-Q62sItblRYttPVEwj-_IF4893AyfA/viewform 

Ilość miejsc ograniczona

  

 

8 – 12 września godz. 16.00

Tworzenie makiety Bitwy Warszawskiej – warsztaty twórcze Minecraft

W trakcie warsztatów twórczych powstanie makieta Bitwy Warszawskiej w oparciu o mechanizmy gry Minecraft: scenerie, budowle, oddziały wojska, ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy z Tczewa i Kociewia, biorących udział w zmaganiach wojennych.

Zajęcia będą się odbywały w trzech 7-osobowych grupach przez 4 dni. Dodatkowo, aby zainteresować dzieci w programie znajdą się małe wyzwania wprowadzające w mechanizmy gry. Poza wiedzą już zdobytą przez uczestników w takcie wykładu i „żywej lekcji historii”, podczas warsztatów udostępniane będą dodatkowe informacje i materiały o Bitwie Warszawskiej.

Minecraft jest swoistym fenomenem, grą niezwykle popularną wśród dzieci i młodzieży. Poza tym, stanowi ona doskonałe narzędzie do rozwoju umiejętności cyfrowych, poprzez możliwość projektowania makiet, budowli, miast, a także całych „światów”.

 

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAw8loKNHH0fjzVV0S1tpnMCiOYjNM0k569yDGgEM-9p0pzA/viewform 

Ilość miejsc ograniczona

 

 

12 września godz. 16.00

Finał tworzenia makiety Bitwy Warszawskiej na żywo

Makieta Bitwy Warszawskiej to produkt końcowy, stanowiący cyfrowe pole bitwy. Podczas warsztatów Minecraft, trwających 4 dni, uczestnicy projektu będą je tworzyć z elementów dostępnych w świecie Minecraft, w tym scenerie i

oddziały wojska, ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy z Tczewa i Kociewia, biorących udział w zmaganiach wojennych. Natomiast piąty dzień stanowił będzie wielki finał, w trakcie którego uczestnicy warsztatów dokończą pracę w trakcie streamingu w czasie rzeczywistym.

Makieta Bitwy, po etapie postprodukcji, zostanie udostępnione w Internecie za pośrednictwem kanału YouTube Centrum Kultury i Sztuki.

 

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAw8loKNHH0fjzVV0S1tpnMCiOYjNM0k569yDGgEM-9p0pzA/viewform 

Ilość miejsc ograniczona

3 września 2020 - Bitwa Warszawska i jej związek z Tczewem i Kociewiem – wykład i prezentacja pamiątek po lokalnych uczestnikach Bitwy

5 września 2020 - "Niepodległość i Bitwa Warszawska" - Żywa lekcja historii z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, prezentacja umundurowania oraz plener malarski dla dzieci i młodzieży

8 – 12 września 2020 - Tworzenie makiety Bitwy Warszawskiej – warsztaty twórcze Minecraft

12 września 2020 - Finał tworzenia makiety Bitwy Warszawskiej na żywo

Spot radiowy #wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy - parterzy Pobierz
Spot radiowy #wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy - zapisy Pobierz
Spot radiowy #wiktoria1920 - streaming finału Pobierz
Spot radiowy #wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy - pobierz makietę Pobierz

O projekcie w mediach

2020-09-29 Minecraft jako podstawa warsztatów kreatywnych (Graminator, 28.09.2020) - Telewizja Tetka Tczew

2020-09-25 Makieta Bitwy Warszawskiej w Minecraft już dostępna! - portal tczewska.pl

2020-09-23 Makieta Bitwy Warszawskiej w Minecraft już dostępna! - portal tcz.pl

2020-09-16 Zrobili cyfrowe pole bitwy warszawskiej - Telewizja Tetka Tczew

2020-09-09 Żywa lekcja historii Polski  - Telewizja Tetka Tczew

2020-09-04 Bitwa Warszawska w Tczewie - Telewizja Tetka Tczew

2020-09-02 "#wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy". CKiS zaprasza do udziału w projekcie - Portal tcz.pl

2020-09-02 Rusza projekt "#wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy". Co się będzie działo? - Radio Tczew

2020-08-28 Ruszają zapisy uczestników projektu #wiktoria1920 - cyfrowe pole bitwy! - Portal tcz.pl

2020-08-27 Ruszają zapisy uczestników projektu #wiktoria1920 – cyfrowe pole bitwy! - portal wrotatczewa.pl

2020-08-25 Cyfrowe pole bitwy warszawskiej - Telewizja Tetka Tczew

2020-08-25 Cyfrowa bitwa w Tczewie! - Portal tcz.pl

2020-08-22 Cyfrowe pole bitwy w Tczewie - CKiS z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Radio Tczew

2020-08-21 Cyfrowa bitwa w Tczewie! - portal tczewska.pl

2020-08-21 Cyfrowa bitwa w Tczewie! - portal wrotatczewa.pl