Wizyta Harcerskiej Orkiestry Dętej w Witten (Niemcy) • 07.09.2018

HOD - wyjazd do Witten 2.jpg

W dniach 24-28 sierpnia 2018 Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki gościła w mieście partnerskim Tczewa, Witten

 

Do tego wyjazdu przygotowywali się od kilku miesięcy, ponieważ mieli świadomość, że swoją postawą i poziomem gry reprezentują nie tylko miasto, ale i Polskę.

Do Witten Harcerska Orkiestra Dęta dotarła w sobotę i została powitana przez wiceburmistrza Larsa Königa, głównego organizatora ich pobytu. Tego dnia harcerze-muzycy z opiekunami udali się na miejsce pamięci obozu koncentracyjnego KZ- Außenlager Witten-Annen, co miało charakter oficjalny ze względu na obecność przedstawicieli miasta Witten. Padło wiele ważnych słów kreślących historię tego miejsca. Podkreślano wagę dobrych relacji naszych miast partnerskich dla budowania lepszej przyszłości. Podtrzymując refleksyjny nastrój HOD odegrała Ave Verum W.A. Mozarta.

Kolejny dzień, niedziela, była punktem centralnym tego wyjazdu, ponieważ na sali teatru Saalbau odbył się koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netki. Występ poprzedziły słowa wstępu wiceburmistrza Witten i dyrektor Centrum Kultury i Sztuki  Joanny Grabowskiej (która towarzyszyła Orkiestrze przez cały wyjazd), tłumaczące jak do tego wszystkiego doszło. Frekwencja na koncercie była spora, a mimo to atmosfera pozostała kameralna, a wręcz rodzinna, co sprawiło, że muzykom grało się świetnie. Dodatkowym atutem była akustyka sali, która była na najwyższym poziomie. Już pierwszymi dźwiękami Orkiestra wypełniła salę polskością, gdyż koncert otworzono Polonezem z „Pana Tadeusza” Wojciecha Kilara. Dalej muzycy porwali publiczność hitami światowej muzyki filmowej i popularnej, przypominając co jakiś czas o swoim pochodzeniu, chociażby przy okazji „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki w rozrywkowej aranżacji. W czasie koncertu miał miejsce również bardzo ważny z punktu widzenia współpracy partnerskich miast akt. Otóż dwa utwory wykonała przy akompaniamencie Harcerskiej Orkiestry Dętej flecistka Stella Vozdanszky, założycielka szkoły muzycznej w Witten. Odbiór koncertu był wspaniały, muzycy usłyszeli wiele motywujących słów. Można więc zapisać to wydarzenie, jako kolejny wielki sukces. Dzień zakończył się wspólnym ze skautami z Witten ogniskiem, podczas którego śpiewano harcerskie piosenki. Na koniec wszyscy harcerze  stworzyli krąg i puścili iskierkę przyjaźni.

Ostatni dzień pobytu w Witten wypełniony był atrakcjami. Rano Orkiestra zwiedziła Kolonię. Potem w Witten czekał przewodnik, który oprowadzał po ruinach Zamku Hardenstein. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem po rzece Ruhr.

Następnego dnia harcerze-muzycy pełni wrażeń wrócili do Tczewa, by opowiadać o  niesamowitej gościnności oraz prawdziwej trosce o partnerstwo i przyjaźń naszych miast.

„To był ważny dla nas wyjazd, gdyż nie tylko pogłębiliśmy przyjaźń z mieszkańcami Witten, ale także zintegrowaliśmy się bardziej ze sobą, co jest bardzo potrzebne, z punktu widzenia podnoszenia poziomu wykonawczego. Czując, jak pozytywnie to na nas wpływa, snujemy już marzenia o kolejnych wizytach w naszych miastach partnerskich.” – mówi Karol Pieczewski, saksofonista.
„Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w przygotowania tego wyjazdu, ale na pewno ogromne podziękowania kierujemy do Pani dyrektor CKiS Joanny Grabowskiej oraz pana wiceburmistrza Witten Larsa Königa, na których spoczywała główna odpowiedzialność. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji, gościnności i serdeczności. O takie przyjaźnie warto dbać.” – mówi Magdalena Kubicka-Netka, dyrygentka Harcerskiej Orkiestry Dętej.

Zobacz także

Harcerska Orkiestra Dęta na czele przemarszu podczas Jubileuszu 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP

14.09.2020 - W niedzielę 13 września druhny i druhowie przeszli ulicami Gdańska w uroczystym marszu z okazji 85-lecia Chorągwi Gdańskiej ZHP, na którego czele szła Harcerska Orkiestra Dęta....więcej »

Medal "Pro Domo Trsoviensi" dla Magdaleny Kubickiej-Netki

31.01.2019 - Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. ...więcej »

Grand Prix dla Harcerskiej Orkiestry Dętej

11.12.2018 - Dnia 9 grudnia 2018 w Wąbrzeźnie odbył się X Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Dętych. ...więcej »