"Zaproś nas do siebie" program szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury - my też się zakwalifikowaliśmy :)

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło wyniki naboru do programu szkoleniowego „Zaproś nas do siebie!” I my tez znaleźliśmy się na liście 16. wybranych instytucji kultury! Hurrrrrra!

Poznajcie naszą złotą szesnastkę – instytucje kultury, które w tym roku wezmą udział w naszym programie szkoleniowym, „Zaproś nas do siebie!”.
Dziękujemy za wszystkie Wasze aplikacje! Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie udało nam się wytypować szesnaście instytucji z całej Polski:
  • Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim
  • Dom Kultury w Kętach
  • Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, popularnie zwany Hładyszką
  • Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku
  • Dom Kultury w Kroczycach
  • Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju
  • Lidzbarski Dom Kultury
  • Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży
  • Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim
  • Miejski Dom Kultury w Redzie
  • Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie
  • Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
  • Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
  • Centrum Kultury w Żyrardowie.
Najserdeczniej gratulujemy! Do zobaczenia na warsztacie inauguracyjnym, na którym spotkamy się w dniach 15-17 kwietnia. -  Gabriela Będkowska

O programie "Zaproś nas do siebie"

Instytucje, które wezmą udział w programie, zapraszamy do zaangażowania się w proces zmiany, który dotyczył będzie całego zespołu instytucji – od dyrektora po pracowników. Będziemy pracować nad wzmacnianiem komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz projektowaniem oferty programowej na nadchodzący rok, w oparciu o lokalne dziedzictwo i współpracę z mieszkańcami.

W tegorocznej edycji zaplanowaliśmy pięć wizyt studyjnych, dwa warsztaty dla dyrektorów instytucji i koordynatorów projektów, konsultacje z ekspertami oraz zadania domowe, które zaangażują cały zespół. Uczestnikom zapewnimy nie tylko masę inspiracji i energii do dalszego rozwoju ich ośrodka kultury, ale także wsparcie z zakresu wzmacniania kompetencji całego zespołu, mapowania lokalnych zasobów kulturalnych, budowania marki instytucji kultury i jej oferty.

Program „Zaproś nas do siebie! 2019” kierujemy do domów, ośrodków lub centrów kultury posiadających status samorządowej instytucji kultury, które są gotowe do aktywnego uczestnictwa w programie, chcą czerpać z lokalnych zasobów kulturowych i nie boją się zmian. 

www.nck.pl  

Warsztat inauguracyjny - 15-17 kwietnia 2019/Radziejowice

Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach projektowych, które odbyły się w Radziejowicach w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. Podczas spotkania inaugurującego projekt udało nam się trochę poznać inne instytucje i ich działania, a także problemy, z jakimi spotykają się w pracy.

Dzięki trzydniowym warsztatom zebraliśmy również siły i jesteśmy pełni energii do działania i do zmian! Podczas warsztatów udało nam się również dowiedzieć, jak działa zespół, jacy jesteśmy i jak się lepiej komunikować.

Projekt w założeniu ma nam pomóc również w zmianach repertuaru na rok 2020 z wykorzystaniem lokalnych zasobów, więc przed nami dużo pracy!

Mamy nadzieję, że dzięki „Zaproś nas do siebie!” uda nam się zmienić na lepsze, nie tylko jako zespołowi, ale również pokazać się z innej strony i być fajniejszą instytucją dla naszych mieszkańców oraz zapewnić ciekawszy repertuar.

fot. Tomasz Kaczor

Spotkanie pracowników CKiS

Pod koniec kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie pracowników Centrum Kultury Sztuki dotyczące realizacji programu Zaproś nas do siebie! organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Podczas spotkania udało nam się określić, co jest dla nas najważniejsze, jako zespołu pracowników. Może nawet „urodzi się” z tego „dekalog” pracownika kultury!

Ustaliliśmy również, jak powinno wyglądać idealne spotkanie, które da możliwość wypowiedzenia się wszystkim i będzie na tyle dobrze zorganizowane, że każdy będzie miał jasność co do swoich działań i tego dokąd zmierza nasza instytucja.

Rozmawialiśmy również o dobrej komunikacji, która jest podstawą w pracy zespołowej. Chcemy usprawnić komunikację, co wpłynie pozytywnie nie tylko na nas samych, ale również ułatwi życie naszym widzom i uczestnikom warsztatów.

Najfajniejszym i najbardziej interesującym okazał się test osobowości, o przeprowadzenie którego poproszeni zostali wszyscy pracownicy. Dzięki testowi wiemy już, przynajmniej z grubsza, kto jaki jest i łatwiej nam się rozmawia.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkania również czegoś nas nauczą i wytyczą kierunek zmian w naszej instytucji.

Kolejna wizyta studyjna dla uczestników Zaproś nas do siebie! rozpoczyna się już w tym tygodniu, więc z niecierpliwością czekamy na wieści od naszej koleżanki Ani Kruszyńskiej, która poznawać będzie, jak można w ciekawy, kulturalny sposób wykorzystać dziedzictwo kulturowe oraz dobrych praktyk współpracy z mieszkańcami.

Pierwsza wizyta studyjna - 8-10 maja 2019/ Podlasie

W dniach 8-10 maja br. nasza koleżanka Ania Kruszyńska brała udział w wizycie studyjnej na Podlasiu w ramach projektu „Zaproś nas do siebie 2019”.

„Plan pobytu był bardzo napięty, obejmował zwiedzanie, warsztaty i wykłady.
Pierwszy dzień rozpoczął się prezentacją działań i zwiedzaniem budynku MGCKiS w Choroszczy. Pokazano nam jak zmienił się ich ośrodek po udziale w zeszłorocznej edycji projektu „Zaproś nas do siebie”. Z Choroszczy udaliśmy się do Terenowego Centrum Kultury w Konowałach, tam odbył się warsztat dot. Dobrych praktyk we współpracy z mieszkańcami. Dzień zakończył się przemiłym spotkaniem z lokalnymi animatorami „Razem dla kultury” połączonym ze zwiedzaniem wieży w Kruszewie.
Drugi dzień rozpoczął się wyjazdem do Tykocina. W nim zwiedziliśmy synagogę, która jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce. Z Tykocina udaliśmy się do Grajewa, gdzie oprowadzono nas po Muzeum Mleka, mieliśmy okazję poznać ofertę warsztatową. Później dotarliśmy do Grajewskiej Izby Historycznej, w której po krótkim zwiedzaniu odbył się mini warsztat praktyczny pokazujący istotę „fenomenu”. Następnie dotarliśmy do Grajewskiego Centrum Kultury gdzie zaprezentowano nam działania i pokazano budynek i jego okolicę. Miłym akcentem tej wizyty były dwa warsztaty praktyczne z pirografii oraz garncarstwa.
Trzeci dzień obejmował wizytę w Supraślu w Teatrze Wierszalin na spektaklu „Faust” oraz wizytę w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Podsumowując – cykl spotkań był bardzo inspirujący, miło było również przekonać się, że nasza instytucja bardzo dobrze wypada na tle innych ośrodków.”

Spotkanie pracowników - 15 maja

Zaraz po przyjeździe z wizyty studyjnej zorganizowaliśmy spotkanie, na którym „odrobiliśmy” zadanie domowe :)

Udało nam się stworzyć koncepcję miejsca, w którym będziemy pielęgnować pamięć o tczewskich artystach, którzy są (jak wspólnie uznaliśmy) naszym FENOMENEM.

Druga wizyta studyjna - 5-7 czerwca 2019/ Bytom

W dniach 5-7 czerwca br. nasz kolega Jacek Langowski wziął udział w wizycie studyjnej w Bytomiu w ramach projektu „Zaproś nas do siebie 2019”.

Śląsk przywitał nas nie tylko ogromną gościnnością, ale również piękną, letnią pogodą. Gospodarzami „Zaprosia” byli pracownicy BECEKU, czyli Bytomskiego Centrum Kultury. Wizyta była bardzo ciekawa, a program był niesamowicie napięty.
Pierwszy dzień rozpoczął się od krótkiej wizyty w Bytomskim Centrum Kultury. Po wprowadzeniu do wizyty studyjnej udaliśmy się do Elektrociepłowni Szombierki. Dowiedzieliśmy się jak przebiega rewitalizacja w Bytomiu, poznaliśmy szczegóły Święta Szlaku Zabytków Technik – Industriady.
Następnie wyszliśmy do lokalnej społeczności, odbywając spacer „z Kulturą” na bytomskim rynku.
Dzień zakończył się w Bytomskim Centrum Kultury. Poznaliśmy historię miasta, spędziliśmy czas przy grach planszowych oraz przy łamigłówkach w mobilnym escape roomie „Malowana Lala”, w miejscu poświęconym doskonale znanej wokalistce pochodzącej z Bytomia – Karin Stanek.
Drugi dzień wizyty okazał się jeszcze bardziej pracowity. Oprócz zwiedzania wielu atrakcji kulturalnych i historycznych (ProFortCentrum – schron przeciwlotniczy typu LSR, Szlak Matki Ewy, zespół zabytkowych budynków i terenu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, Teatr Rozbark, Opera Śląska) braliśmy udział w ciekawych dyskusjach oraz warsztatach.
Trzeci dzień to podsumowanie wizyty studyjnej połączone ze zwiedzaniem BECEKU.
Podsumowując – wizyta studyjna w Bytomiu była w pewnym sensie „słodko-gorzka”. Mogliśmy zaobserwować doskonałe mechanizmy współpracy między różnymi instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą kulturą. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, animatorów, dla których praca jest pasją. Dlaczego wizyta była również „gorzka”? Bytom, mimo rewitalizacji boryka się z wieloma problemami związanymi ze szkodami górniczymi. Wiele postindustrialnych budynków niszczeje, a prognozy na ich odbudowę są bardzo pesymistyczne.

Spotkanie pracowników - 11 czerwca

Marta Krynicka - koordynator projektu Zaproś nas do siebie w CKiS wspomina spotkanie po wizycie Jacka w Bytomiu:

Wczoraj spotkaliśmy się po wizycie studyjnej Zaprosiów w Bytomiu. Jacek poopowiadał nam, co udało mu się zobaczyć, co działa albo co nie działa i co się udało lub nie udało zrewitalizować na miejsca związane z szeroko pojętą kulturą. Bardzo fajnym pomysłem okazała się mobilna szkoła dla dzieci oraz escape room.
Musimy pomyśleć, czy możemy coś wykorzystać u nas! Debatowaliśmy nad zadaniem domowym, ale jeszcze chwilę musimy znaleźć na dopracowanie pomysłów, gdyż przygotowujemy się do plenerowych Sobótek… Spotkanie było trochę słodko-gorzkie, ale takie doświadczenia są bardzo cenne dla nas.
P.S. Bardzo ładne plecionki z chlebów wyszły Wam, bytomskim „Zaprosiom.

IX Ogólnopolska Giełda Zasobów - 21-23 października 2019/ Kielce

W dniach 21-23 października br. odbyła się IX Ogólnopolska Giełda Projektów, która była częścią projektu „Zaproś nas do siebie 2019”. Hasłem przewodnim Giełdy było słowo. W Kielcach naszą instytucję reprezentowała Justyna Grunau.

"IX Ogólnopolską Giełdę Projektów rozpoczęły wizyty studyjne w najpiękniejszych miejscach/instytucjach kultury regionu. Mi przypadło w udziale zwiedzenie Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – majątku, który został ofiarowany pisarzowi przez Polaków. Obecnie mieści się tam Muzeum.  Pani przewodnik ze szczegółami opowiedziała nam zarówno o historii tego miejsca, jak i „bogatym” życiu Henryka Sienkiewicza. Następnie pojechaliśmy do Rżuchowa, gdzie znajduje się „Dom spokojnej książki”. Właściciele, Monika i Piotr Kogutowie, wyremontowali starą stodołę i stworzyli miejsce, w którym książki „grają pierwsze skrzypce” i są wszędzie. Największą uwagę przykuwa 6-metrowy regał (od podłogi aż do dachu), w którym zgromadzili ok. 20 tys. książek. Książki te trafiają do nich od prywatnych osób, ale również od bibliotek, które modernizują swoje zbiory i nie mają co zrobić z niechcianymi już egzemplarzami. Monika i Piotr przygotowali dla nas warsztaty z tworzenia papieru czerpanego oraz  wyklejanek podobnych do tych, jakie tworzyła Wisława Szymborska. Dodatkową atrakcją była prezentacja wierszy i fragmentów prozy w ich wykonaniu. Pierwszy dzień zakończył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach spektaklem inspirowanym twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w wykonaniu seniorów – aktorów-amatorów.
Kolejny dzień rozpoczął się sesją posterową w Kieleckim Centrum Kultury, podczas której mogliśmy poznać projekty kulturalne nawiązujące do słowa. Jednak najważniejszą częścią tego dnia była sesja plenarna i prezentacje projektów wybranych w otwartym naborze. Na zakończenie drugiego dnia wybraliśmy się na do Geoparku Kielce, gdzie Michał Poros – kierownik  i geograf z zawodu – oprowadził nas po ekspozycji, opowiedział o przykładach innowacyjnego zaaranżowania przestrzeni ekspozycyjnej i sposobach jej wykorzystania w edukacji dzieci i młodzieży. Mieliśmy również możliwość wirtualnej wycieczki w czasie na pokładzie kapsuły badawczej. Zwiedzanie  zakończyło się spotkaniem z geologiem i obserwowanie warsztatów szlifierskich dla dzieci i młodzieży prowadzonych w ramach Klubu Miłośników Geologii.
Trzeciego dnia Giełdy zaprezentowano kolejne projekty wybrane przez jury. Mogliśmy posłuchać m.in. o tym jak wyglądała realizacja tych projektów, czy były jakieś problemy z realizacją, jaki był odzew uczestników itp. Na zakończenie wybraliśmy się na spacer z historią do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieszczącego się w dawnym więzieniu. Zwiedziliśmy wystawę stałą pokazującą drogę Rzeczypospolitej ku odzyskaniu niepodległości oraz rzeczywistość w okupowanej Polsce. Zejdziemy także do karcerów i poznamy historie ludzi osadzonych w kieleckim więzieniu. Było to bardzo poruszające spotkanie."

Organizatorami Giełdy byli: Narodowe Centrum Kultury, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Instytut Dizajnu.     

Spotkanie pracowników - 4 listopada

Magdalena Riebandt:

Dzisiaj razem z Justyną Grunau zdałyśmy relację zespołowi CKiS z ostatniej naszej wyprawy - do Kielc. Opowiedziałyśmy o miejscach, które udało nam się odwiedzić, o Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów, i o prezentowanych projektach.
Wielkie podziękowania dla organizatorów, i jeszcze większe gratulacje - dla prezentujących projekty!
Zarówno z Giełdy, jak i z Kielc przywiozłyśmy kilka pomysłów, czy uda nam się przenieść je na tczewski grunt - czas pokaże...