III Tczewski Festiwal Gitarowy - Koncert INAUGURACYJNY /Orkiestra Kameralna PROGRESS, Staszewski, Zagańczyk, Paprot/ • 18.05.2018, 19:00

Progress - zmniejszone.jpg

Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na Koncert INAUGURACYJNY III Tczewskiego Festiwalu Gitarowego.

 

Podczas koncertu wystąpią: Orkiestra Kameralna PROGRESS pod dyrekcją Szymona Morusa oraz soliści: Maciej Staszewski (gitara), Paweł Zagańczyk (akordeon), Bartosz Paprot (gitara).

Orkiestra Kameralna Progress

Młody, dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez dyrygenta Szymona Morusa. Współtworzą go utytułowani soliści, kameraliści, laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe tworząc trzon życia kuturalnego w regionie. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Naczelną ambicją muzyków jest łączenie różnych Kultur, Narodów i regionów Polski. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim z dużym powodzeniem prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckieJ.Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A.Schonberga. W tym samym roku zespół uroczyście inaugurował otwarcie nowej sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie prawykonując dzieło Karola Nepelskiego.

Od początku swego istnienia Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku biorąc udział w koncertach kompozytorskich organizowanych przez uczelnię. W trakcie swej pięcioletniej działalności Orkiestra Kameralna Progress występowała na licznych festiwalach muzycznych w Polsce takich m.in. jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Dobrodzień Classic Festiwal prezentując się w intrygujących interpretacjach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Od początku swej działalności Orkiestra współpracuje z Telewizją Polską biorąc udział w widowiskach słowno-muzycznych transmitowanych na żywo m.in.: „Szukamy stajenki” do tekstów Jacka Kaczmarskiego, czy „Solidarność to znaczy jeden i drugi”.

Szczególne miejsce w repertuarze Zespołu zajmuje muzyka współczesna, której promowanie jest naczelnym priorytetem jej dyrektora artystycznego. Orkiestra Kameralna Progoress dokonała licznych prawykonań utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia m.in.: Agnieszki Stulgińskiej, Pawła Kwapińskiego, Artura Guzy, Karola Nepelskiego. W roku 2014 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie dokonała prawykonania Opery Kaszubskiej Rebeka Michała Dobrzyńskiego do libretta Tomasza Fopke w ramach ogólnopolskiego roku Oskara Kolberga.

Z Orkiestrą Kameralną Progress w roli solistów występowali m.in.: słynny skrzypek, ostatni uczeń Davida Oistracha - Michael Vaiman, czy też solistka Metropolitan Opera w Nowym Yorku - Miroslava Yordanova.

Zespół brał również udział w nagraniach muzyki filmowej Bruno Lohengrena, oraz kolęd kaszubskich w aranżacji Macieja Bolewskiego.

 

Szymon Morus 

Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec dra hab. Andrzeja Kacprzaka oraz dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Wojciecha Rajskiego w AM w Gdańsku.

Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Wielkim w Łodzi, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Podkarpacką, Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Bałtycką czy Filharmonią Koszalińską. 

W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności (Opera Bałtycka) oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 dyrygent Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Stale propaguje muzykę współczesną, dokonując szeregu prawykonań utworów polskich kompozytorów. Jest laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016.

Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane. Od października 2013 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury symfoniczno-operowej.

 

Maciej Staszewski
Gitarzysta i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki (2008) i w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera (2009).

Jako solista i kompozytor współpracował m.in.: z Orkiestrą „Łódzkie Smyczki”, „Polish Cameratą”, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”, Światowych Dniach Muzyki ISCM, wielokrotnie brał udział w sesjach „Musica Moderna” jako kompozytor i solista.

Jest autorem kompozycji gitarowych – solowych i z towarzyszeniem orkiestry, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych oraz elektroakustycznych. Jego utwory były wielokrotnie wykonywane w Polsce i za granicą. Zajmuje się także muzyką improwizowaną, bierze udział w projektach free improvisation, współpracując m.in. z Krzysztofem Knittlem, Alexey'em Kruglovem, Yuriy'em Yaremczukiem, Tomaszem Chołoniewskim, Miloszem Luczynskim. Jest członkiem grupy muzyki improwizowanej P.U.R Collective, z którą nagrał płytę Nichi Nichi Kore Kon’nichi dla Domu Wydawniczego FOR TUNE®. W 2016 roku nagrał solowy album Fantasía Ibérica wydany przez wytwórnię płytową DUX.

W 2017 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi w kadencji 2016-2020.

www.maciejstaszewski.com 

Maciej Staszewski Scherzo (2017 David Rouse) 

 

Paweł Zagańczyk

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii,  Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Paweł Zagańczyk koncertuje też na bandoneonie z niemieckiej manufaktury Uwe Hartenhauera.

Występował obok znanych dyrygentów: Michała Nesterowicza, Maji Metelskiej, Jerzego Maksymiuka, Bohdana Jarmołowicza, Zygmunta Rycherta, Janusza Przybylskiego, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Dixy, Rafała Kłoczko, Szymona Morusa czy Ariela Ludwiczaka. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz. Paweł Zagańczyk współpracuje z jazzmanem i saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Założył kwartet muzyczny Zagan Acoustic, z którym wykonuje muzykę improwizowaną, łączącą folk, jazz oraz muzykę poważną. Zarejestrowana została solowa płyta Tango, ukazująca ten gatunek w twórczości różnych kompozytorów.

Zdobył wiele branżowych nagród: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Pomorską Nadzieję Artystyczną przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę dla twórców kultury burmistrza miasta Pruszcz Gdański,  Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Działalność pedagogiczną Pawła Zagańczyka otwierają sukcesy wychowanków na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych – jest adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska). Autor pracy doktorskiej, która przedstawia historię tanga. Znany jest także jako animator życia muzycznego – organizuje m.in. Gdańską Sztukę Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której jubileuszowa X edycja odbędzie 6 grudnia 2017 roku.

www.pawelzaganczyk.com

Paweł Zagańczyk Tango /new accordion CD album/

  

Bartosz Paprot

Urodził się 15 lipca 1990 roku w Malborku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku  8 lat  w PSM I st. w Tczewie, w klasie Jerzego Pulsakowskiego. Już na tym etapie swojej edukacji muzycznej zanotował wiele sukcesów, m. in. I, II i III miejsce na Konfrontacjach Gitarzystów w Pucku. Dwukrotnie był laureatem III nagrody na Spotkaniach Metodycznych w Gdańsku, a w 2003 roku zdobył II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach klas gitary  w Koninie. Od września 2003 roku swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem prof. Jana Paterka. W tym okresie odniósł następujące osiągnięcia:

I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej Trzęsacz - Rewal

I miejsce na Spotkaniach Metodycznych Gitarzystów w Gdańsku

I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Olsztynie (w grupie zespoły kameralne)

I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym ,,Premio Accademia” w Rzymie

III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Olsztynie

III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Wilnie

III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Gitary w Inowrocławiu

III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Gitary w Inowrocławiu

Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy

Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Olsztynie

Bartosz Paprot uczestniczył w kursach mistrzowskich na terenie Polski oraz za granicą.  Pobierał na nich lekcje u takich mistrzów jak:  Manuel Barrueco, Jeremy Jouve, Roman Wiazovsky, Alexis Muzurakis, Suzana Prieto, Fabio Zanon, Scott Tennant, Wiliam Kanengiser, prof. Carlo Marchione i Marcin Dylla.  Jako student występował, reprezentując Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w różnych miejscach Polski. W 2011 roku wystąpił wraz z kolegami z tria (Arnaudem Kamińskim oraz Szymonem Jabłońskim) na Ogólnopolskiej Sesji Gitarowej w Łodzi. Wówczas reprezentowana była Akademia Muzyczna w Gdańsku, a także profesor akordeonu i kompozycji Krzysztof Olczak. Na koncercie wieczornym studenci wykonali utwór prof. Krzysztofa Olczaka Trio Hommage a Szymanowski (1987). Wykonanie to spotkało się z wielkim uznaniem profesora, który zaproponował nagranie utworu na płytę. Bartosz Paprot wraz z kolegami  wykonując Trio reprezentował uczelnię również na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie podczas Koncertu Międzyuczelnianej Katedry Akordeonowej. Bartosz Paprot do swoich sukcesów zalicza również dwukrotny udział w koncertach noworocznych Akademii Muzycznej w Gdańsku w 2011 oraz 2013 roku. Z towarzystwem orkiestry symfonicznej, pod batutą prof. Zygmunta Rycherta zabrzmiało w jego wykonaniu Adagio z Concierto de Aranjuez Joaqina Rodrigo oraz koncert podwójny na gitarę i bandoneon Astora Piazzolli (na akordeonie Szymon Jabłoński).  W 2011 roku Bartosz Paprot był twórcą tzw. ,,Projektu Rodrigo”. Był to studencki projekt, którego założeniem było wykonanie dwóch dzieł muzyki poważnej – Concierto de Aranjuez J. Rodrigo oraz Symfonii Włoskiej F. Mendelssohna. W 110 rocznicę urodzin Joaqina Rodrigo Bartosz Paprot wykonał całe Concierto de Aranjuez z towarzyszeniem Studenckiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją studentki dyrygentury w klasie prof. Zyngunta Rycherta – Barbary Gały. Koncerty odbyły się w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W czerwcu 2013 roku na koncercie dyplomantów ponownie wykonał Concierto de Aranjuez tym razem z towarzyszeniem sopockiej Orkiestry Kameralnej pod batutą dyplomatki Barbary Gały.

W  2014 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym - specjalność gitara klasyczna w klasie prof. Jana Paterka. Na ostatnim roku studiów odbył staż asystencki, przygotowujący do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego.

 

Co, gdzie, kiedy?

  • III Tczewski Festiwal Gitarowy - Koncert INAUGURACYJNY /Orkiestra Kameralna PROGRESS, Staszewski, Zagańczyk, Paprot/
  • Co? Koncert
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    18.05.2018, 19:00
  • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
    Wt: 12:00 - 18:00
    Śr: 10:00 - 15:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 10:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

    Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl