SZWEJK– spektakl dla młodzieży w ramach programu Teatr Polska • 22.10.2019, 19:00

Svejk (6).jpg

Wykonanie: Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku

Wydawać by się mogło, że „Szwejka” zna każdy, ale mało kto przeczytał książkę Haška od deski do deski. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki widzowie będą mieli okazję zderzyć swoje wyobrażenie na temat ikony czeskiej literatury z przewrotną interpretacją Joanny Zdrady. Autorem scenografii jest Pavel Hubička.

Lekka forma, balansująca na krawędzi klaunady, jest pretekstem do wypowiedzi na temat jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Pod pozorami dowcipu Szwejk piętrzy sensy, a humor i parodia stają się sposobem na przetrwanie czasu wielkich społecznych i politycznych zmian.

Jesienią 1918 roku po zakończeniu I Wojny Światowej rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Europy i Świata. Z mapy politycznej zniknęły wielkie monarchie. Wiele państw uzyskało, lub odzyskało niepodległość - w tym Polska. Większość z nich wybrała nowy ustrój – demokrację. Jacy jesteśmy sto lat po „wielkiej wojnie”? Czy wyciągnęliśmy z niej jakieś wnioski? Jak bardzo różnimy się od innych narodów, z którymi połączyła nas historia?

Doskonałym punktem wyjścia do tych przemyśleń jest książka Jaroslava Haška „Przygody dobrego wojaka Švejka podczas wojny światowej”.NOTKI O TWÓRCACH:

Joanna Zdrada - Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie – kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia (licencjat) oraz reżyseria teatralna (magister). Odbyła półroczne stypendium w Drama Department of Goldsmiths University of London. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Visegrad Fund. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji.


Pavel Hubička - absolwent Wydzialu Scenografii w Katedrze Alternatywnego Teatru Akademii Muzycznej w Pradze. Pracował w Studiu Filmu Animowanego w Pradze oraz jako etatowy scenograf w Naivnim Divadle w Libercu. Wielokrotnie współpracował ze znanym czeskim reżyserem Petrem Nosalkiem oraz kompozytorem Pavlem Helebrandem. Zaprojektował scenografie i kostiumy do ponad 140 spektakli w Czechach, Polsce, Estonii, Rosji, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech.

 

OBSADA I TWÓRCY:

Maciej Gierłowski, Joanna Stoike-Stempkowska, Ilona Zaremba, Piotr Merecki, Maciej Piotrowski, Mikołaj Prynkiewicz, Michał Tramer.

Tłumaczenie: Antoni Kroh

Adaptacja: Jolanta Denejko, Joanna Zdrada

Reżyseria: Joanna Zdrada

Scenografia: Pavel Hubička

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Asystent scenografa: Justyna Bernadetta Banasiak

Asystent reżysera: Michał Tramer

Teksty piosenek: Bertolt Brecht, Marta Guśniowska

 

Spektakl dla młodzieży od 14 lat.

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

UWAGA dla widzów chorych na epilepsję -  w czasie przedstawienia używane są stroboskopy.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.teatrpolska.pl    

www.facebook.com/TeatrPolska  

Co, gdzie, kiedy?

 • SZWEJK– spektakl dla młodzieży w ramach programu Teatr Polska
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  22.10.2019, 19:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
  Wt: 10.00 - 15.00
  Śr: 10.00 - 15.00
  Cz: 10.00 - 15.00
  Pt: 10.00 - 15.00
  So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

  Zakup biletów i karnetów na warsztaty odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl