Wszystkie chóry śpiewają w Tczewie - koncert • 12.05.2024, 17:00

Wszystkie chóry śpiewają w Tczewie_plansza tv (1920x1080).png

Wszystkie chóry śpiewają w Tczewie to wydarzenie, które ma ukazać piękno, różnorodność i dostępność muzyki chóralnej.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć cztery chóry: Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka, Chór Kameralny 441 Hz oraz specjalnie zebrany na tę okazję Chór Projektowy, Dziecięcy Chór Projektowy Optymiści. Zapraszamy do muzycznej podróży w głąb brzmieniowych oceanów i wspólnych odkryć utworów ze wszystkich stron świata! Koncert jest równocześnie koncertem dyplomowym wieńczącym pięć lat nauki Weroniki Łopaty w klasie dyrygentury prof. dra hab. Waldemara Górskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 

O wykonawcach:

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka działa od 2014 przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie (we wcześniejszych latach chór działał pod nazwą warsztaty wokalne). W chwili obecnej składa się z ok. 30 chórzystek i chórzystów w wieku od 5 do 18 lat. Ideą chóru jest daleko idące umuzykalnianie młodego pokolenia.

Chór ma na swoim koncie występ z Majką Jeżowską (2017 r.). Koncertował również na Litwie na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dzieci wesołego uśmiechu". Od 2015 roku bierze udział w programie Akademii Chóralnej "Śpiewająca Polska". Na Pomorskim Przeglądzie Chórów wielokrotnie zdobywał główną nagrodę czyli Złote Pasmo. Na scenie Passionatka to moc energii, piękne kolory i mnóstwo talentu. 

Dyrygentką chóru do 2015 roku była Agata Sowa, od 2015 jest Karolina Kornas, a od 2023 Weronika Łopata.

Chórzyści i chórzystki sami o sobie mówią, że „grają, śpiewają i koncertują z radością, jaką daje im muzyka”.

 

Chór Kameralny 441 Hz

441 Hz – entuzjaści, pasjonaci, indywidualiści. 441 Hz to ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Grupa znana jest ze swojej otwartości na nietypowe, a wręcz pozornie niemożliwe wyzwania. Bywa nazywany „chórem nieuczesanym”, co idealnie odzwierciedla niepokorny charakter i niestereotypowość chóru. Jak mówi dyrygentka chóru Anna Wilczewska: „Im trudniej, tym lepiej”.

Zespół skupia się na odnajdowaniu nowych brzmień i technik wokalnych, eksplorując także techniki charakterystyczne dla różnych kręgów kulturowych – na jego ostatnim albumie Song of the North można usłyszeć między innymi skandynawski zaśpiew kulning czy inuickie joiki.

Dzięki doskonałym zdolnościom interpretacyjnym chóru i jego elastyczności wykonawczej współcześni kompozytorzy chętnie powierzają Hercom prawykonania swoich dzieł. Dotychczas byli to między innymi Leszek Możdżer, Karol Nepelski, Krzysztof Zimmerman, Marek Czerniewicz, Krzysztof Olczak czy Zygmunt Krauze.

Klasy zespołu dowodzą też laury i nagrody zdobywane na licznych konkursach i festiwalach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, chociażby Grand Prix na XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie, Grand Prix na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie czy podwójne złoto zdobyte na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Slovakia Cantat 2016 w Bratysławie. W ostatnim czasie Herce zdobyły miano jednego z czterech najlepszych chórów na świecie podczas „chóralnego mundialu” – Llangollen International Musical Eisteddfod 2018. Jesienią 2019 roku grupa zaprezentowała się na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Europie Tolosako Abesbatza Lehiaketa, wykonując przy tym serię koncertów w Hiszpanii.

Zespół 441 Hz aktywnie współtworzy życie kulturalne w Gdańsku. Jest organizatorem festiwalu Gdańska Wiosna Chóralna, dzięki któremu mieszkańcy miasta od lat mogą spotykać się z muzyką chóralną na najwyższym poziomie. Herce chętnie uczestniczą także w innych inicjatywach lokalnych twórców kultury, biorąc udział między innymi w Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale i Festiwalu Musicalia Baltica czy cyklu Koncerty dla Gdańszczan.

 

Chór Projektowy

Chór stworzony z absolwentów i studentów akademii muzycznych, studiów wokalno-aktorskich, chór zrzesza wielu miłośników śpiewu: studentów i absolwentów kierunków: śpiew solowy, musical, dyrygentura chóralna, muzyka kościelna oraz chórzystów pomorskich chórów akademickich. Zespół jest oznaką tego, że chóralistyka w Tczewie dalej ma swoje miejsce, bo znaczna jego część to osoby pochodzące z Tczewa lub blisko z miastem związane.

 

Dziecięcy Chór Projektowy Optymiści

Powstał na potrzeby koncertu Wszystkie chóry śpiewają w Tczewie, w jego skład wchodzą trzy zespoły prowadzone przez Weronikę Łopatę: Chór dziecięco-młodzieżowy Passionatka, Chór Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Tczewie, Schola dziecięca działająca przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie. Razem na scenie dają połączenie niesamowitej młodzieńczej energii i dziecięcej radości.

Co, gdzie, kiedy?

  • Wszystkie chóry śpiewają w Tczewie - koncert
  • Co? Koncert
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    12.05.2024, 17:00
  • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
    Wt: 12:00 - 18:00
    Śr: 10:00 - 15:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 10:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

    Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl