13. GRAND OFF. Najlepsze niezależne krótkie filmy świata • 01.02.2020, 16:00

grandoff-pl logo.jpg

Zapraszamy na 13. GRAND OFF. Najlepsze niezależne krótkie filmy świata, już po raz siódmy będziemy gościć festiwal w Tczewie.

Na początku lutego w Centrum Kultury i Sztuki będzie można obejrzeć najciekawsze produkcje niezależne z całego świata. Jak zawsze będą to projekcje tylko filmów nagrodzonych.

W tegorocznej edycji nadesłano ponad 3574 filmy pochodzące ze 113 krajów. Komisja Nominacyjna co roku wybiera najlepsze obrazy. Filmy przeszły już wstępną  selekcję, do dalszego etapu wybrano 55 filmów które będą rywalizować o nagrody w 11 kategoriach.

O wyborze najlepszych filmów zadecyduje, podczas Festiwalu, międzynarodowa Kapituła składająca się z kilkudziesięciu znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów, w tym gronie znajdują się również polscy filmowcy.

Festiwal właśnie wyrusza do kilkudziesięciu kin i ośrodków kultury w Polsce, a już na początku lutego, jak zawsze, zagości w Centrum Kultury i Sztuki.

Zapraszamy!

 

Filmy nagrodzone w tej edycji to:

Scenariusz: "Mit im Bund / Morale", Niemcy, reż. Lukas Nathrath

Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych.Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

  

Reżyseria: "Parents", Rosja, reż. Evgeniy Shemanov

Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

 

Zdjęcia: "Stand up/ Doubout", Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon

Martynika. Ośmioletni Joseph nie moze się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

 

Montaż: "Bifurcation point", Rosja, reż. Leonid Gardach

Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym „punktem bifurkacji”.

 

Scenografia: "Franka", Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov

Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

 

Aktorka: "Freigang / Day Release", Austria, reż. Martin Winter, aktorka Anna Suk

Kathy to dwudziestopięcioletnia osadzona, która dostaje przepustkę z okazji urodzin synka. Opuszcza wiedeńskie więzienie, aby odwiedzić go w mieszkaniu swojej matki. Kobieta nie radzi sobie z życiem, zaniebując wnuka. Ten dzień staje się dla Kathy wyzwaniem. Zanim wróci wieczorem do więzienia, musi znaleźć dziecku nowy dom, konfrontując się z przeszłością. Prowadzi wyścig z czasem, zmagając się jednocześnie z własnymi potrzebami.

 

Aktor: "Portraitist", Luksemburg, reż. Cyrus Neshvad, aktor Albert Delpy

Mężczyzna na skraju depresji dostaje wiadomość o śmiertelnej chorobie wnuczki. Syn prosi go o opiekę nad nią. Dziadek nawiązuje relację z dziewczynką poprzez sztukę, co wprowadza trochę światła do ich życia.

 

Fabuła: "Arcángel", Meksyk, reż. Ángeles Cruz

Archanioł to pięćdziesięcioletni rolnik, który traci wzrok. Zanim całkiem pogrąży się w ciemności, musi znaleźć opiekę dla Patrocinii, starszej kobiety z wioski, która ma tylko jego.

 

Dokument: " El Infierno/Hell", Hiszpania & Sierra Leone, reż. Raúl de la Fuente

Chennu popełnij pierwsze przestępstwo w wieku piętnastu lat. Żył wtedy na ulicy. Tafił do piekła - więzienia na Pademba Road we Freetown. Rządzi tam Sillah. Jest to straszne miejsce. Chennu wyszedł po czterech latach. Teraz wraca tam ponownie.

 

Animacja: "Cinetic", Francja, reż. Thomas Lagana

Podróżny zasypia w pociągu w drodze do domu. Gdy budzi się, zauważa, że jest sam. Postanawia sprawdzić, co się stało.

 

Film polski: "Techno", Polska, reż. Tadeusz Łysiak

Szesćdziesięcioletni rolnik, Ryszard, zajmuje się chorą na Alzeimera żoną. Moda dziewczyna z dużego miasta, którą spotyka przypadkiem, wprowadza go w świat muzyki techno. Chociaż na chwilę może zapomnieć o ogromnej odpowiedzialności, którą dźwiga na swoich barkach.

Co, gdzie, kiedy?

 • 13. GRAND OFF. Najlepsze niezależne krótkie filmy świata
 • Co? Przegląd filmowy
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  01.02.2020, 16:00
 • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
  Wt: nieczynna
  Śr: nieczynna
  Cz: nieczynna
  Pt: nieczynna
  So, Nd: nieczynna

Zobacz także Więcej »

Galerie wydarzeńWięcej »