Sundance Shorts Tour 2019 - projekcja filmów • 26.10.2019, 16:00

FB zdjęcie wydarzenia.jpg

Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu znowu w Polsce!

Festiwal Sundance od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców.

Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu o łącznej długości 90 minut. Na ekranie zobaczymy różnorodne formy filmowe - w selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja Acid Rain, która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie. Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez ich czas trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka.

Od wielu lat Festiwal Sundance traktuje filmy krótkometrażowe z należytą uwagą i prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów. Dzięki kopalni talentów Sundance świat po raz pierwszy dostrzegł postaci takie jak: Damien Chazelle, Wes Anderson, Jill Soloway, Spike Jonze, Paul Thomas Anderson, Dee Rees, Taika Waititi, Jay i Mark Duplass, Todd Haynes, Lynne Ramsay, Andrea Arnold i wielu innych.

 

O filmach:

Sometimes I Think About Dying (Stany Zjednoczone, 12 minut. Reżyseria: Stefanie Abel Horowitz, Scenariusz: Stefanie Abel Horowitz, Katy Wright-Mead, Kevin Armento)

Młoda, samotna kobieta myśli o śmierci, ale z marazmu wyciąga ją zaproszenie na randkę od kolegi z biura.

 

Brotherhood (Kanada, Tunezja, Katar, Szwecja, 25 minut. Scenariusz i reżyseria: Meryam Joobeur)

Syn pasterza wraca po długiej podróży do rodzinnego domu w Tunezji razem ze swoją żoną. Jego relacja z ojcem zostaje poddana próbie.

 

The Minors (Stany Zjednoczone, 10 minut. Scenariusz i reżyseria: Robert Machoian)

Urywki z życia dziadka i jego wnuków. Zestawienie przeszłości i przyszłości.

 

Acid Rain (Polska, 26 minut. Scenariusz i reżyseria: Tomek Popakul)

Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Tak poznaje Chudego - trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

 

Fast Horse (Kanada, 13 minut. Scenariusz i reżyseria: Alexandra Lazarowich)

Tradycja wyścigów konnych powraca w niezwykle niebezpiecznej formie. Indianin Allison “Czerwony Kruk” mierzy się z wieloma trudnościami, by stanąć oko w oko z najlepszymi jeźdźcami.

 

Muteum (Estonia, Hong Kong, 4 minuty. Scenariusz i reżyseria: Äggie Pak Yee Lee)

Niepoważna lekcja w bardzo poważnej instytucji - muzeum sztuki.

 

Łączny czas pokazu: 90 minut

 

Bio Twórców

Stefanie Abel Horowitz (Sometimes, I Think About Dying) Zanim zaczęła reżyserować filmy i reklamy przez dekadę była reżyserką teatralną. Jest członkinią Lincoln Center Directors Lab i współzałożycielką nowojorskiej grupy teatralnej Tiny Little Band. Sometimes, I Think About Dying to jej drugi film krótkometrażowy.

Alexandra Lazarowich (Fast Horse) pochodzi z plemienia Cree. Jej prace prezentowano w wielu uznanych galeriach sztuki, m.in: Museum of Modern Art (MoMA), Winnipeg Art Gallery i Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Jej filmy pokazywane są na festiwalach na całym świecie. Alexandra stara się swoją twórczością opowiadać historie jej rdzennej ludności.

Äggie Pak Yee Lee (Muteum) Äggie Pak Yee Leeu urodziła się w Hong Kongu, a studia skończyła w Estonii. Jej głównym medium jest animacja, do której podchodzi z dystansem i poczuciem humoru.

Robert Machoian (The Minors) Urodzony w małym miasteczku King City w Kalifornii i wychowany w kulturze punkowej DIY, Robert Machoian od ponad dekady tworzy filmy i fotografuje niemalże całe swoje życie. Skupia się na ludziach, otaczającej go codzienności, niepowtarzalnych historiach.

Meryam Joobeur (Brotherhood) Tunezyjsko-amerykańska scenarzystka i reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej Mel Hoppenheim w Montrealu. Obecnie skupia się na pracy przy trzech filmach fabularnych - w tym pełnometrażową wersją Brotherhood. W 2016 roku uczestniczyła w programach wspomagających młode talenty organizowanych przez Festiwal Berlinale oraz MFF w Toronto, a także w warsztatach scenariopisarskich - Rawi Screenwriters Lab.

Tomek Popakul (Acid Rain) Urodził się w 1986 roku. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi na kierunku animacja i efekty specjalne. Równolegle przez rok studiował też scenariopisarstwo. Zrealizował kilka filmów m.in. dyplomowy Ziegenort, pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach. Wziął udział w programie rezydencji Animation Artist in Residence Tokyo organizowanym przez Japan Image Council (JAPIC), podczas którego zrealizował film Black.

Co, gdzie, kiedy?

  • Sundance Shorts Tour 2019 - projekcja filmów
  • Co? Przegląd filmowy
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    26.10.2019, 16:00
  • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
    Wt: 12:00 - 18:00
    Śr: 10:00 - 15:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 10:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

    Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl