100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - co przygotowaliśmy? • 05.10.2018

100-lat.png

Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości.

Centrum Kultury i Sztuki chcąc uczcić tę rocznicę, przygotowało kilka wydarzeń, które pozwolą na wspólne świętowanie niepodległości...

Turniej Talentów Teatralnych (26 października /piątek/ 2018 r. od godz. 9:00, sala widowiskowa CKiS, wstęp wolny)

Po raz pierwszy Turniej odbędzie się w nawiązaniu do odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłami przewodnimi Turnieju są „Wolność jest słodka” oraz słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru”.

 Turniej prowadzony będzie w formie odrębnych kategorii:

  • dzieci w wieku szkolnym 7-10 lat,
  • dzieci w wieku szkolnym 11-13 lat,
  • młodzież w wieku gimnazjalnym 14-16 lat
  • młodzież w wieku ponadgimnazjalnym.

 

Projekcja filmu „Pan Tadeusz” z muzyką na żywo (26 października /piątek/ godz. 18:00, sala widowiskowa CKiS, bilety: 10 zł)

"Pan Tadeusz", Reżyseria: Ryszard Ordyński, Rok produkcji: 1928, Premiera: 9 XI 1928 Muzyka na żywo: Marcin Pukaluk (elektronika).

Film Ryszarda Ordyńskiego jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza.

Uroczysta, warszawska premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polske niepodległości. Udział w niej wzieli najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną. My – CKiS – wracamy do tego filmowego działa przy okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 "Pan Tadeusz" był prawdziwą superprodukcją. Na ekranie przewijała się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Tadeusza grał Leon Łuszczewski, Zosię - Zofia Zajączkowska, Telimenę - Helena Sulima, księdza Robaka - Jan Szymański, zaś w Napoleona wcielał się legendarny Stefan Jaracz

 

II Festiwal Piosenki „Niezapominajka” (30 października /wtorek/ 2018 r. od godz. 10:00, sala widowiskowa CKiS, wstęp wolny)

Konkurs piosenki oraz przegląd twórczości artystów polskiej sceny muzycznej, którzy już odeszli. II Festiwal „Niezapominajka”, który jest  skierowany do uczniów  4-8 klas szkół podstawowych, z terenu powiatu tczewskiego i okolic. Nawiązuje do tradycji poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej, artystycznej, kabaretowej i in. docenionych zjawisk polskiej sceny muzycznej.

Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Sztuki  w Tczewie przy w współpracy z Szkołą Podstawową nr 11  w Tczewie.

Uczestnik konkursu  wykonuje jeden utwór  repertuaru nieżyjącego muzyka, artysty, piosenkarza/piosenkarki, drugi – patriotyczny.

W tym roku, w związku z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, każdy z wykonawców może  (nie jest to obowiązkowe ) przygotować dodatkowy utwór – PIOSENKĘ PATRIOTYCZNĄ, oceniany w odrębnej kategorii. Jury wyróżni najlepiej wykonane piosenki patriotyczne.

 

"Kasieńka" -  spektakl dla młodzieży w ramach projektu Teatr Polska, w wykonaniu Teatru Miejskiego Miniatura w Gdańsku (9 listopada /piątek/ 2018 r. godz. 18:00, sala widowiskowa CKiS, bilety: 10 zł)

KASIEŃKA to spektakl dla widzów od 10 lat na podstawie nagradzanej powieści Irlandki Sarah Crossan, obecnie jednej z najbardziej cenionych autorek książek dla młodzieży w kręgu literatury anglojęzycznej. 

Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Idzie do nowej szkoły, gdzie z powodu słabszej znajomości języka i różnic związanych z pochodzeniem wszyscy traktują ją jak gorszą.

KASIEŃKA to pełna bliskich nastolatkom emocji opowieść o uprzedzeniach, walce o siebie wbrew przeciwnościom, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji. Co najważniejsze to opowieść dająca nadzieję i pokazująca, jak można zwyciężyć nawet w niesprzyjających okolicznościach. 

Pokazom spektaklu będą towarzyszyły warsztaty dla młodzieży wokół tematu wchodzenia w nowe środowisko, bycia nowym w jakimś miejscu. Będą też miały na celu wypracowanie z młodzieżą dobrych zasad, jak przyjmować nowe osoby, tak by pomóc im odnaleźć się w nowych okolicznościach. Ilość miejsc ograniczona.

 

Rodzinne warsztaty plastyczne w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości (10 listopada /sobota/ godz. 15:00 – 17:00 Artystyczne Zagłębie CKiS, wstęp wolny)

Podczas warsztatów z okazji Święta Niepodległości cofniemy się myślami w czasy Szlacheckiej Rzeczpospolitej. W czasie warsztatów będzie można zrobić kotylion, stworzyć kreatywna flagę oraz spędzić czas w rodzinnej, miłej atmosferze. Dominować będzie kolorystyka biało-czerwona.

 

„Made in Poland” Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa - koncert z okazji Święta Niepodległości (10 listopada /sobota/ godz. 17.00, sala widowiskowa CKiS, bilety: 5 zł)

Wyjątkowy koncert wpisujący się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Na scenie wystąpi doskonale znana tczewskiej publiczności Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa – założyciela oraz dyrektora artystycznego Zespołu.

W programie tego wieczoru znajdą się wybitne dzieła polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem solistów. Koncert podzielony będzie na dwie części. W pierwszej znajdą się między innymi urokliwe "Mazurki" Fryderyka Chopina czy dostojny Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki. Usłyszeć będzie można słynne arie z opery „Straszny dwór” oraz najpiękniejsze pieśni Mieczysława Karłowicza. Solistką wieczoru będzie Magdalena Chmielecka, utalentowana sopranistka związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. W drugiej części koncertu – nieco lżejszej stylistycznie znajdą się m.in. : „Polska suita filmowa” – wiązanka najpiękniejszych tematów filmowych polskiej kinematografii (wśród nich: Czterej Pancerni, Janosik, Ogniem i mieczem, Stawka większa niż życie) oraz słynna „Nasza jest noc” Stefani Górskiej, „W starym kinie” czy też „Powróćmy jak za dawnych lat” z repertuaru Sławy Przybylskiej. Solistą tej części wieczoru będzie uznany w Polsce i za granicą wirtuoz akordeonu – Paweł A. Nowak.

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Progress

Magdalena Chmielecka – sopran

Paweł A. Nowak – akordeon

Szymon Morus – dyrygent

 

Kłopoty małżeńskie – spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże w Gdańsku (12 listopada /poniedziałek/  godz. 18:00, sala widowiskowa CKiS, Wstęp wolny - wejściówki dostępne w Kasie CKiS)

Komedia „Kłopoty małżeńskie” to hołd złożony tym, którzy nie bacząc na trudy codziennego życia, mają odwagę nie wstąpić w związek małżeński, co często wiąże się z niekończącymi się wyrzeczeniami i emocjonalnymi kryzysami. Czym jest kamień filozoficzny, który sprawia, że ludzie chcą być razem? O co naprawdę kłócimy się, kiedy kłócimy się o niepościelone łóżko?" 

W spektaklu występują znani i cenieni aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Anna Kociarz i Maciej Konopiński.

Zobacz także